5 Adımda Saç Güçlendirme İpuçları 5 Adımda Saç Güçlendirme İpuçları
5 Adımda Saç Güçlendirme İpuçları

5 Adımda Saç Güçlendirme İpuçları

23.02.22

Sağlıklı ve güçlü görünen saçlara sahip olmak istemeyen yoktur. Saçlar; mevsim değişiklikleri, dengesiz beslenme, hormonal etkiler ve yanlış ürün kullanımı gibi çeşitli etkiler sonucu zayıflayabilir ve gücünü kaybedebilir. Zayıflayan saçlar kırılmalara ve dökülmelere daha açık hale gelir.

Bu yıpranmaları iç ve dış etiler olarak sınıflanmaktadır. Stres, hormonal değişiklikler ve dengesiz beslenme içten etkilere örnek gösterilebilir. Bunun yanı sıra mevsim değişimleri, saça uygulanan ısıl işlemler ve yanlış saç bakım ürünleri de saç sağlığını etkileyen dış faktörler olarak kabul edilebilir. Saç kökleri ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri yeterli düzeyde alamadığında zamanla gücünü kaybetmeye ve zayıflamaya başlar. Ayrıca yanlış saç bakım ürünlerinin kullanılması, kimyasal ve ısıl işlemler gibi uygulamalar saçların zayıflamasına, mat ve cansız bir görünüme sebep olabilmektedir. Günlük olarak saç bakım rutinine eklenebilecek basit ve uygulanabilir yöntemler ile zayıflayan saçları güçlendirmek mümkündür.

 

Saçlar Nasıl Güçlendirilebilir?

Saçları zayıflatan etkiler anlaşıldıktan sonra saçları güçlendirmek için bazı alışkanlıkları değiştirmek gerekebilir. Herkesin uygulayabileceği yöntemler ile zayıf saçları güçlendirmek, sağlıklı ve bakımlı görünen saçlara sahip olmak ulaşılmaz değildir. 5 adımda güçlü saçlar için önerileri şöyle sıralayabiliriz:

  • Düzenli ve dengeli beslenmek, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu besinlerin sağlanması için önemlidir. Bu nedenle saçlarını güçlendirmek isteyen kişilerin sağlıklı beslenmeye de dikkat etmeleri önerilmektedir.
  • Saç bakımında en çok kullanılan ürün olan şampuanın doğru seçilmesi çok önemlidir. Saç tipinize uygun olarak, saç güçlendirici ve saç köklerini besleyici içerikteki bitkisel şampuanları kullanmanız saçların güçlenmesinde etkili olacaktır. Bioxcin şampuanlar, her saç tipine uygun olarak özel geliştirilmiş bitkisel ekstreli formülü ile saç köklerini besler ve saçların sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlar. Yıpranan saçların onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.
  • Saçları yüksek ısılı işlemlerden olabildiğince uzak tutmak, saç tellerine zarar vermekten kaçınmak için etkili bir yoldur. Düzleştirici ve maşa gibi yüksek ısı yoluyla saçları şekillendiren aletler, sık sık kullanıldığında saçları yıpratarak zayıflamasına neden olabilmektedir.
  • Saçları besleyen serum ve saç bakım yağı gibi ürünlerin düzenli kullanılması da saçların güçlenmesini destekleyerek parlak ve bakımlı bir görünüm sağlar.
  • Saç spreyi ve jöle gibi kimyasal içerikli saç şekillendirici ürünleri minimum düzeyde kullanmak önerilebilir. Kimyasal içerikler sürekli kullanımda saçın doğal yapısına zarar vererek saçların zamanla zayıflamasına ve canlılığını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle saçları şekillendirmek için doğal ürünlerden yararlanmakta fayda vardır.