Erkek Tipi Saç Dökülmesi, Androgenetik Alopesi (AGA)

Erkek Tipi Saç Dökülmesi, Androgenetik Alopesi (AGA)

13.03.18
Genetik yapı ve androjenlere bağlı olarak puberte sonrası dönemde 20’li, 30’lu yaşlarda görülen ve öncelikle alın bölgesindeki saç çizgisinin çekilmesi, giderek tepe bölgesinin incelip açılmasıyla ortaya çıkan durumdur. AGA, erkeklerin % 80’ini, kadınların % 50 sini etkiler. AGA bir hastalık olarak kabul edilmez onun yerine erkeklerin karakteristik yapısı olarak kabul edilir. Tüm kafayı kaplayabileceği gibi, büyük sıklıkla şakaklar ve ense bölgesinde görülmez.

AGA’da genetik taşıyıcılık yanında aşağıda belirtilen hususlar da önemlidir:

 • Saçındaki androjen reseptörlerinin sayısı fazladır. Hormon normal düzeyde olsa da onu bağlayan reseptör fazla olduğundan hormonun saç üzerine etkisi çok olmaktadır.

 • Bu kişilerin reseptörleri daha hassastır.

 • Bu vakaların 5-alfa redüktaz (5-alfaR) enzimi aktivitesi daha fazladır.

 • Yaşlanma ve 5-alfa redüktaz enzimleri iki etken başrol oynar.

 • Yaşlanma; Yaşlanan organizmanın dayanıklılığı azalır. Saç da organizmanın bir parçası

  olduğundan, geçen yıllar saçların dayanıklılığını azaltır; ayrıca yaş ilerledikçe foliküllerin androjenlere duyarlılığı artar ve saç dökülmesi sorunu giderek artar.

5-alfa redüktaz (5-alfaR); 5-alfaR özellikle erkeklerin üreme dokuları, genital bölge ve karaciğerde yüksek konsantrasyonlarda bulunan bir enzimdir. Hücre sitoplazmasında ve nükleus zarında bulunan 5-alfa redüktaz (5 alfaR), testosteronu etkin bir androjen olan dihidrotestosterona (DHT) dönüştürür. DHT, saç kökleri üzerindeki ilgili reseptörlere bağlanarak terminal saç köklerinde küçülmeye (minyatürizasyon) neden olur. Minyatürize olmuş köklerde zayıf, ince ve renksiz (vellus) saçlar üremeye başlar.

5-alfa redüktaz enziminin inhibe edilmesi; 5-alfa redüktaz enzim blokerleri, DHT oluşumunu engeller. Böylece saç dökülmesi önce engellenmiş olup, ilerleyen zamanda da incelmiş, vellus tüyü boyutundaki saçlar yeniden büyümeye, kalınlaşmaya ve kendi rengini almaya başlar. Saçın büyümesi uzun bir süreç olduğu için etkinin de en az bir sene sonra ortaya çıkması beklenir. Bitkisel kaynaklı bileşiklerden mirisetin 5- alfaR1 ve kemferol 5-alfaR2 izoenzimini inhibe eder.

Başta erkekler olmak üzere kadınlarda da görülebilen AGA’da sorunun giderilmesine yönelik:

 • Saçtaki tahribatın giderilmesi

 • Kepek ve seborenin denetim altına alınması

 • Saç büyümesinin hızlandırılması

 • Saç dökülmesinin önlenmesine çalışılır.


Bu doğrultuda hazırlanan ürünlerin saçı derinlemesine nemlendirebilmesi, hücrelere iletilen oksijeni arttırabilmesi, saçlı deride mikrosirkülasyonu hızlandırması ve deri lipitlerini azaltması istenir.