Yağlı Saçlar İçin Hangi Şampuan Kullanılmalıdır? Yağlı Saçlar İçin Hangi Şampuan Kullanılmalıdır?
keratin nedir

Keratin Nedir?

29.04.21

 

Saç sağlığı hakkında yapılan araştırmalar doğrultusunda keratin adı verilen maddenin saçın temel yapısını oluşturduğunu görmek mümkündür. “Keratin nedir” sorusunun en basit cevabı ise saç, deri, tırnak, boynuz, toynak ve yün gibi alanlarda bulunan yapısal proteinlerdir. Detaylı olarak ele alırsak, toplam 18 aminoasitten meydana gelen keratin, yapılarına göre sert ve yumuşak keratin olarak ikiye ayrılır. İnsan keratinleri, genlerine göre isimlendirme sistemiyle epitel keratin ve saç keratini olarak sınıflandırılmıştır.

Son yıllarda saç bakımı ile ilgilenen kadın ve erkeklerin karşısına çıkan ve saçı meydana getiren keratin terimi, doğru bilgiler doğrultusunda saça daha iyi ve doğru bir bakım yapılmasını sağlayacaktır. Saç yapısının önemli bir parçası olarak aynı zamanda da saçın ince dış yüzeyinde koruyucu bir protein olarak da görev almaktadır. Kütikül adı verilen bölge, saç lifini fiziksel ve kimyasal zararlardan koruyan beta-keratinleri barındırmaktadır. Saç lifinin gövdesinde bulunan alfa keratinlerin bir araya gelmesiyle oluşan mikrofibröz yapıları sonucu saç telleri dayanıklılık kazanmaktadır.

Saç keratini, saçın güçlü, sağlıklı ve canlı görünmesi adına önemli görev üstlenmektedir. Kimyasal ve fiziksel etmenlere bağlı olarak saçtaki keratin miktarının azalması sonucu saçtaki koruyucu katman daha çok etkilenmeye başlar. Bu nedenle keratin dengesini korumak, saç sağlığı açısından kritik düzeyde önem taşır. Zira, saç dökülmesine karşı keratin desteği almak saç döngüsünde genç ve güçlü kalmasını sağlayacaktır.

Bioxcin Keratin Complex Tablet; saç, cilt ve tırnak sağlığı bakımından ihtiyacınız olan keratin desteğini sağlamaktadır. Saç keratinlerinin gelişimini destekleyen, saçın dış yapısını koruyan keratin içeriğinin yanında içerdiği çinko ve biotin ile de cildin, saçın ve tırnakların korunmasına katkıda bulunmaktadır.