keratinin-saca-faydalari-nelerdir

Keratinin Saça Faydaları Nelerdir ?

19.07.19

Keratin; saçın, derinin ve tırnakların hammaddesidir. Keratin 18 amino asitten oluşan bir proteindir. Saçların oluşumu sırasında saç folikülünde bir reçeteye uygun olarak amino asitlerin bir araya getirilmesiyle oluşturulur. Keratin yüksek miktarda kükürt içeren bir proteindir. Bu da keratine, kimyasal faktörlere karşı dayanıklık sağlar. Keratin suda çözünmez. Saçların sağlıklı olması yeterli keratin sentezine bağlıdır bu da beslenme sırasında yeterli miktarda protein alımıyla olur. Tavuk, balık ve etler bu konuda en iyi kaynaklardır.

Keratinin Saça Faydaları

Keratin hem beslenme yoluyla saçlara ve derimize fayda verirken kozmetiklerde harici olarak kullanılır. Katyonik özellikli hidrolize edilmiş keratin içeren formüller saç kremi veya şampuan olarak saçlara uygulanır. Uygulama sonrası keratin peptidleri saç telleri üzerine tutunarak saçlardaki hasarlı bölgeleri onarır, sonuçta saçlar daha düzgün ve parlak bir görünüm kazanır.  Keratin içeren kozmetik formüller uzun saç bakımında en etkili preparatlar arasındadır.

Keratin Bakımı Nasıl Uygulanır?

Keratin bakımı uygulanırken, saçlar önce şampuanla yıkanır. Daha sonra saçlar tüm nem gidene kadar kurutulur. Daha sonra, keratin içeren formül saçlara uygulanır saç boylu boyunca keratinin nüfuz etmesi için taranır. Daha sonra saçlarınız bir kez daha kurutulur ve taranmaya devam edilir.

Brezilya fönü denilen diğer bir işlemde ise keratin ve formaldehit içeren bir formülün yüksek sıcaklıkta maşa yardımıyla saça uygulanmasıdır.  Isıtılmış bir saç maşası vasıtasıyla 5-6 kez kökten uca 130-150 C’de uygulanır bunun sonucunda saçlar kalıcı olarak düzleşir. Bu işlemin iyi havalandırılan bir yerde yapılması gerekir. Formaldehit buharları solunursa tehlikeli sonuçlara yol açabilir.