İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri İlaçların Saç Dökülmesine Etkileri
Kepek Genetik Midir?

Kepek Genetik Midir?

31.10.21

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen, saç derisinde pul pul dökülmelere neden olan kepek, birçok insanın şikayetçi olduğu bir saç derisi problemidir. Bunun nedeni saç derisinin kendini sürekli yenilemesidir. Saç derisinin altında yeni hücreler oluştukça üst tabakadaki ölü deriler dökülmeye başlar. Bu yenilenme süreci sırasında, duş alırken su ile dökülen ölü deriler gözle görülmez. Fakat bazen bu döngü bozulabilir ve ölü hücreler saç köklerinde birikebilir. Bu da saç diplerinde kepek oluşumuna neden olur. Birçok insanın muzdarip olduğu kepek probleminin birden fazla nedeni olabilir. Mevsim geçişleri, sağlıksız beslenme, vitamin eksiklikleri, şampuan değişiklikleri, saçları az veya çok yıkamak, şampuanı yeterli durulamamak, stres, hormonal değişiklikler. Bunların yanı sıra genetik faktörlerin de kepek oluşumu üzerinde etkili olabileceği düşünülmektedir. Fakat kepeğin genetik olarak aktarılan bir hastalık olduğu konusunda kanıtlanmış bir çalışma yoktur. 

 

Peki kepek oluşumunu kontrol altına almak için neler yapılmalıdır? 

Kepekle mücadelenize öncelikle şampuanınızı değiştirmekle başlayabilirsiniz. Kepek karşıtı termal şampuanlar bu konuda işinize yarayacaktır. İçeriğinde salisilik asit, glikolik asit, sülfür, çinko, selenyum, ketokonazol, kömür katranı veya çay ağacı yağı bulunan şampuanlar kepek oluşumunu engellemede etkilidir. Bu gibi içerikleri barındıran Bioxcin’in şampuanlarına göz atabilirsiniz. Kepek karşıtı şampuan kullanmanın yanı sıra başka önlemler de alarak kepek probleminin önüne geçebilirsiniz. Saçınızı yıkarken ve kuruturken fazla ısıya maruz bırakmaktan kaçınmalısınız çünkü ısı saç derinizi kurutarak sebum üretiminin artmasına yol açabilir ve bu durum da kepek oluşumunu tetikleyebilir.

 

Saç kremi veya jöle uygularken miktarını fazla kullanmamaya ve saç diplerinize değdirmemeye de özen göstermelisiniz. Saçınızda kepeklenmenin arttığı dönemlerde saçınıza uyguladığınız jöle ve saç şekillendirici gibi kimyasallara belli bir süre ara vermek de kepeği azaltmanın bir çözümü olabilir. Saçlarınızı gün aşırı yıkayarak bir temizleme düzeni oluşturmak, ıslak saçla yatmamak, düzenli beslenmek de kepek oluşumunu engellemek için alabileceğiniz önlemlerdendir. Stres düzeyinizi azaltmak da kepeğin oluşumunu engelleyebilir. Bunun için düzenli olarak hafif tempolu yürüyüşler, meditasyon veya yoga yapabilirsiniz.