kirpik, kirpik yapısı

Kirpik, Kirpik Yapısı, Bakımı ve Dökülme Nedenleri

24.04.18

KİRPİK YAPISI

Kirpikler, gözler için yabancı cisimlere karşı doğal koruyucu bir bariyer sağlamanın yanı sıra, estetik bir işleve sahiptir. Kirpikler, vücuttaki diğer tüm tüylerden ayrıdırlar ve beraberinde bir kıl kökü kası içermezler ve diğer birçok kılların aksine androjenlerden etkilenmezler (Jones, D., 2011).KİRPİK BAKIMI NASIL YAPILIR?

  • Sağlıklı kirpiklere sahip olabilmek için yatmadan önce makyajınızı temizlerken, göz çevrenizi ve kirpiklerinizi de Kiri ve makyajı sünger yardımıyla, nazik hareketlere temizleyin. Hem makyaj uygularken hem de temizlerken, kirpiklerinize baskı uygulamayın.
  • Kirpiklerinizi uzatan ve yoğunluğunu artıran etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış bakım ürünlerini tercih
  • Kirpik bakım ürünleri, kullanım talimatına uygun şekilde uygulanmalıdır. Gözde tahriş ya da kaşıntı gibi beklenmeyen bir etki görüldüğünde bol su ile yıkanmalı ve ürünün kullanımı bırakılmalıdır.

Nguyen, J., 2014. The Biology, Structure, and Function of Eyebrow Hair. J Drugs Dermatol.;13(suppl 1):s12-s16.

Jones, D., 2011. Enhanced Eyelashes: Prescription and Over-the-Counter Options. Aesth Plast Surg 35:116–121.

 
KİRPİK DÖKÜLMESİNİN BAŞLICA NEDENLERİ

Makyaj;

Bayanlarda sürekli kozmetik kullanımı , kirpik yapısına zarar verebiliyor.

Kirpiklerde kullanılan waterproof maskaralar, kirpik şekillendiriciler kirpiklerin zamanla zayıflayıp dökülmesine hatta makyaj temizle esnasında kirpiklerin kopmasına neden olmaktadır.

Bazı kişilerde ise kozmetik alerjisi sonucu, kullanılan rimelin kirpiklerin dökülmesine neden olduğuna rastlanmıştır. Tarihi geçmiş veya kalitesiz olduğundan şüphelendiğiniz makyaj ürünlerini kullanmaktan kaçınmalısınız.

Arpacık:

 Tıptaki adı hordeolum olan arpacık, göz kapağındaki iltihaplanmadır .Alerji ya da enfeksiyon sonucu oluşabilir. Bazı kişilerde arpacıkla birlikte kirpik dökülmesi de görülür. Neyse ki arpacığın iyileşmesinin ve belirtilerin ortadan kalkmasının ardından kirpikler de geri gelir.

Alopesi areata (Saçkıran):

Tıp dilinde alopesi areata olarak adlandırılan saçkıran, vücuttaki tüm kılların ya da sadece bir bölgedeki kılların (genellikle de yama şeklinde) dökülmesidir.

Tiroid hastalıkları:

Tiroid bezinin salgıladığı hormonlar vücudumuzun genel sağlığı için oldukça önemlidir. Bu bezin az ya da çok çalışması sonucu tiroid hormonlarının az ya da çok salgılanması kiloyu, sindirimi, uyku düzenini, cildi, saçları ve kirpikleri de etkileyebilir.
Tiroid hastalıklarının çeşitli belirtileri vardır ve bunlardan biri de kirpiklerin dökülmesi olabilir.