Yıpranmış Saçlara Öneriler Yıpranmış Saçlara Öneriler
Yıpranmış Saçlara Öneriler

Yıpranmış Saçlara Öneriler

29.04.22

Saç yapısını oluşturan asıl madde “keratin” adlı bir proteindir. Keratin, saça esneklik ve dayanıklılık sağlar. Saçların dış yüzeyi ise “kütikül” adlı, transparan pulların üst üste gelerek oluşturduğu, saça koruyucu özellik sunan bir tabakayla kaplıdır.

Sıklıkla güneşe maruz kalmak, deniz ya da klor gibi saça dışardan uygulanan kimyasal ya da fiziksel bazı işlemler, saçın bahsedilen kütikül tabakasını zedeleyebilir. Bu noktada saçlar, zamanla sağlıklı ve canlı görünümünü kaybeder; mat, cansız ve tel tel bir görünüme sahip olabilir. Bu olumsuz etkilerin devam etmesi halinde saç yapısını oluşturan en önemli madde olan keratin de etkilenebilir ve saçların ciddi hasarlar almasına yol açabilir. Yıpranan saçların vakit kaybedilmeden tekrar eski haline getirilmesi, geri dönüşü olmayan bazı hasarların da önüne geçmesini sağlamakta büyük rol oynar.

Neler Yapılabilir?

  • Gücünü ve sağlıklı görünümünü tekrar kazanması için yıpranan saçların öncelikle güçlendirilmesi gerekir. Saç bakım yağları, düzenli kullanımda saç tellerini besleyen ürünlerdir. Günlük hayatın koşturmasında her koşuldan etkilenebilen saçlar için bu yağların düzenli bir biçimde kullanılması, yıpranmaları azalmakta oldukça etkilidir.
  • Yıpranan ve kuruyan saçlar, yoğun miktarda neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol sıvı tüketimi, nemlendirici etkili yıpranmış saçlar için şampuan ve saç kremleri kullanmak saç bakımı için oldukça önemlidir. Kullanılan saç kremleri ve yağları, saçların elektriklenmesini kontrol altına alır ve nemli havalarda bile saçların ışıltılı görünmesini sağlar.
  • Yıpranan saçları yüksek dereceli ısıya maruz bırakmak, fön ile şekillendirmek saçların daha da kurumasına ve yıpranmasına sebep olabilir. Bu durumda saç kurutma makinası kullanmak yerine doğal bir şekilde kurumaya bırakmak tercih edilebilir ya da düşük ısı eşliğinde saça uzak mesafede tutularak kurutma yapılabilir.
  • Yıpranmış saç bakımı sürecinde, saçların eski canlı haline kavuşana kadar perma, boya ya da renk açıcı gibi kimyasal işlemlerden uzak durmak gerekir. Boyama yapılacaksa da kişilerin kendi saç renklerine uygun tonlarda boyama işlemi yapmaları tekrar tekrar kimsayal kullanımını azaltacağı için bu durum da saçların ekstra yıpranmasının önüne geçebilir.
  • Son olarak, sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmak için bahsedilen önerileri dikkate alıp yıpranmış saçlar için bakım yapmayı göz ardı etmemek gerekmektedir.