Cilt bakımı nedir Cilt bakımı nedir
akne nasıl oluşur

Akne Nasıl Oluşur?

29.04.21

Cilt sorunları, günümüzün artan şikayetleri arasında yerini çoktan almış durumda. Sivilce ve akne ile baş gösteren cilt sorunlarından kurtulmak için kulaktan duyma bilgiler ise birçok kişinin yanlış işlemlere yönelmesine ve cilt sağlığının bozulmasına yol açabiliyor. Bu nedenle, akne problemi için konuyu derinlemesine incelemek için akne nedir, akne nasıl oluşur bilmek ve ona göre hareket etmek daha sağlam adımların atılmasını beraberinde getirecektir.

Ergenlik döneminde yoğun olarak görülen ve ciddi psikososyal problemlere neden olabilen akne nedir, kısaca tanımlayalım. Cildin orta tabakasındaki foliküler kanallarının tıkanması ve şişmesi ile yüz başta olmak üzere vücudun seboreik bölgelerinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genellikle saçlı deri, yüz, göğüs, sırt ve koltuk altı gibi bölgelerde akne hastalığı görülmektedir. Foliküler kanalda keratin birikiminin oluşması ve komedon biçiminde, halk arasında siyah nokta denilen ve çıplak gözle görülebilen tıkaçların oluşmasına akne, bilimsel adıyla da akne vulgaris denir.

Peki akne nasıl oluşur, akne oluşum süreci nasıl ilerler? Dökülen hücreler kıl folikülü içinde birikir. Sebum, akne oluşumunu tetikler ve bakterileri besler. Ardından bakteriler komedonda salgı üretir. İnflamasyon ve kızarıklık oluşur. Devam eden süreç bakterilerin yayılımını artırır. Bakterilerin ve mantar türlerinin çoğalması ile bölgede salgılanan kimyasal maddeler de inflamasyonu şiddetlendirmektedir.

Ergenlik döneminde hormonların değişimi ve sebum salgısının artması ile tetiklenen akne oluşumu, keratin yapısının bozulmasına da neden olabilmektedir. Bakterileri besleyen sebum artışı da akneyi doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Bakterilerle enfekte olan komedonlar iltihaplanarak şişlikler oluşturur ve büyüklüğü kişiden kişiye değişebilir. Cilt üzerinde kırmızımsı renkte beliren akne vulgaris, kimi zaman ise iz bırakabilmektedir.

Sivilce ve akneye karşı yapılacak en iyi uygulama, cilt tipinize uyum sağlayan cilt bakım ürünleri kullanmak olacaktır. Düzenli olarak temizleme ve bakım yapılan cilt üzerinde akne oluşumunda azalma eğilimi gösterecektir. Böylece, meydana gelebilecek olan akne rahatsızlıklarına karşı koruma sağlanacaktır. Bioxcin akne karşıtı cilt bakım ürünleri tam da bu noktada cilt bakımı için güvenle tercih edilmektedir.