A’dan Z’ye Güneş Koruyucu Rehberi A’dan Z’ye Güneş Koruyucu Rehberi
A’dan Z’ye Güneş Koruyucu Rehberi

A’dan Z’ye Güneş Koruyucu Rehberi

01.07.22

Güneş koruyucu kremler, güneşten gelen zararlı ışınların sebep olduğu etkilerin azalması için kullanılan ürünlerdir. Güneş kremleri, UVA ve UVB gibi güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu radyasyonu emerek ya da yansıtarak cildi korurlar. Bu ürünler krem, sprey ya da losyon gibi pek çok farklı formda üretilebilirler.

SPF Ne Anlama Gelir?

SPF, Sun Protection Factor’un kısaltmasıdır ve cilt tipine bağlı olarak güneşte kalınan zamanın ayarlanmasında yardımcı bir faktördür. Yani 50 SPF güneş koruyucu kullanıldığında, 30 SPF kullandığınıza kıyasla daha uzun süreli güneşte kalabilirsiniz. Ancak SPF, ne kadar yüksek olursa o kadar uzun süre güneşte kalmayı garanti etmiyor. Çünkü zamanla suyla temas ya da terleme gibi durumlarda SPF etkisini yitirebiliyor. Bu gibi durumlarda da güneş kreminin sürekli olarak yenilenmesi gerekiyor. 

Geniş Spektrum Ne Anlama Gelir?

Geniş spektrum ürünler, UVB ve UVA ışınlarına karşı koruma sağlarlar. UVA ışınları kişileri dört mevsim de etkiler ve yaşlandırıcı etkileri bulunur. UVB ışınlarının ise yakıcı etkileri bulunur. Geniş spektrum ürünler ise tüm bu olumsuzluklara karşı koruma sağlar.

UVA ışınları UV “A” (Aging) yani yaşlandıran,

UVB ışınları UV “B” (Bronzing) yani yakan ışınlar olarak tanımlanabilir.

Güneş Kremi Faktörü Nasıl Seçilir?

Güneş kremi seçimi yapılırken en önemli nokta güneşin altında geçirilecek süredir. Güneş ışınlarının en etkili olduğu, öğle saatlerinde güneş altında kalındığı durumlarda SPF değeri yüksek güneş koruyucular kullanmak en doğru olandır.

Sabah ve akşam gibi güneş ışınlarının etkisinin daha az olduğu zamanlarda ise düşük SPF’li güneş kremleri tercih edilebilir.

Güneş kremlerinde sıklıkla tercih edilen, SPF 20 ve SPF 50 ürünlerdir. Güneş ışınlarının direkt etki ettiği öğle saatlerinde dışarda bulunacaksanız SPF 50 ya da üzeri koruyuculuktaki ürünleri tercih etmelisiniz.

Güneş Kremi Uygulama Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Güneşin zararlı ışınları mevsim ya da ortam fark etmeksizin kişileri etkiler. Bu nedenle güneş kremi sürmek, havadan da bağımsız bir şekilde uygulanması gereken bir alışkanlık haline getirilmelidir. Güneş maruziyetine bağlı olarak görülen erken yaşlanma belirtileri ya da cilt kanseri gibi durumlar güneşten korunmasız geçen sürelerin birikmesiyle ortaya çıkabiliyor.