Bana Uygun Güneş Kremini Nasıl Anlarım? Bana Uygun Güneş Kremini Nasıl Anlarım?
Bana Uygun Güneş Kremini Nasıl Anlarım?

Bana Uygun Güneş Kremini Nasıl Anlarım?

01.07.22

Güneş kremleri her ciltte aynı etkiyi sağlamaz. Bazı cilt tipleri güneşe karşı ekstra hassastır. Bu nedenle güneşe maruz kaldıkları süreç boyunca cilt tipine uygun nitelikteki güneş koruyucuların kullanılması gerekir. 

Cilt tipiniz hakkında doğru bilgiyi almak için uzmanlar tarafından yapılan cilt cipi belirleme analizlerini uygulayabilirsiniz. Bu sayede cildinizin ihtiyaçlarını doğru biçimde anlayabilir ve güneş kremi tercihlerinizi bu doğrultuda yapabilirsiniz.  

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi

Özellikle yaz mevsiminde yağlı ciltler için güneş kremi kullanmak zorlu bir süreç olabilir. Sebum sıvısının aşırı salgılanması sebebiyle cilt sürekli yağ üretir ve parlar. Bu nedenle yağlı ciltlerde gözenekler geniştir ve çabuk tıkanır. Yanlış güneş kremi kullanımı da gözenekleri tıkayabilir. Yağlı ciltler için güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Yağlı ciltler için özel olarak üretilen yağ içermeyen güneş kremi tercihleri
  • Su bazlı güneş kremleri tercihleri şeklinde sıralanabilir.

Kuru Ciltler İçin Güneş Kremi

Zararlı UVA ve UVB ışınları kuru ciltler üzerinde ciddi tepkilere sebep olabilir. Güneşten gereken şekilde korunmamak leke görünümü, hassasiyet, cildin esnekliğini kaybetmesi ve kırışıklıklara sebep olabilir. Bu nedenle cildi rahatsız etmeyen, doğal içeriğe sahip ve nemlendirici özellikteki kuru ciltler için güneş kremi tercihleri kişilere uzun vadede büyük faydalar sağlayabilir.

Karma Ciltler İçin Güneş Kremi

Karma ciltler T bölgesinde normal ya da yağlı, diğer bölgelerde ise kuru ya da normal cilt yapısına sahiptir. İki cilt tipinin özelliklerini de taşırlar. Bu nedenle karma ciltler için doğru güneş kremi bulmak zorlayıcı olabilir. Güneş kremi seçimlerinde yüksek dermatolojik kremlerin tercih edilmesi karma cilt yapısına daha uyumlu olduğu için faydalı olabilir.

Olgun Ciltler İçin Güneş Kremi

İlerleyen yaş nedeniyle güneşin zararlı etkileri kişilerde daha fazla hasara sebep olabilir. Özellikle belli yaşın üzerindeki kişiler, yaz kış güneş koruyucu kullanmalı ve içerik olarak zengin bu ürünlerle ciltlerine destek olmalıdırlar.

Olgun ciltler, çeşitli vitamin ve minerallerle zenginleştirilen güneş kremleri sayesinde hem güneşin zararlı etkilerine karşı güçlü koruma sağlarken hem de kırışıklık oluşumunu engelleyebilirler.

Lekeli Ciltler İçin Güneş Kremi

Lekeli cilt tipleri, lekelenmeye karşı yüksek korumalı güneş kremi tercih etmelidir. Peki lekelenmeye karşı güneş koruyucular içerik olarak hangi özelliklere sahip olmalıdır?

  • Leke oluşumunu engelleyecek nitelikte doğal bileşenler barındırmalıdır.
  • SPF 50 ve UVB- UVA ışınlarına karşı koruma özelliği içermelidir.