Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapılmalı? Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapılmalı?
Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

Sağlıklı Saçlar İçin Ne Yapılmalı?

04.08.22

Kadınların kuşkusuz en büyük makyajı saçlarıdır. Herkes ışıl ışıl parlayan saçlara sahip olmak ister fakat sağlıklı saçlara kavuşmak biraz emek gerektiren bir süreci kapsayabilir. Siz de “Sağlıklı saçlar için ne yapılmalı?” diye düşünüyorsanız yapılabilecek birkaç uygulamayla sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz, bu nedenle önerilerimize kulak verin!

Bol Bol Su İçin

Saçlarınızın ve cildinizin sağlığı için içten gelen nem oldukça önemlidir. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve gün aşırı yeterli miktarlarda su tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Saçlarınızı Düzenli Olarak Kestirin

Saç şekillendiricilerin sıcaklığına, yazın güneşine ve kışın da soğuk havaya maruz kalan saçlar, kırılmaya müsait bir yapıda olabilir. Elbette kırıklar saç bakım ürünleri sayesinde büyük ölçüde onarılabilir ve yıpranan görünümden kurtulabilirsiniz ancak sağlıklı bir saç görünümünü elde etmenin en garanti yolu düzenli olarak kestirmekten geçer. Pürüzsüz saçlar için her mevsim geçişlerinde kırıklarınızı aldırmanız oldukça önemlidir. Tüm bunların yanında kırıklarınızı aldırdıktan sonra da rutin saç bakımlarınızı ihmal etmemelisiniz.

Sıkı Saç Modelleri Kullanmayın

Sıkı saç modelleri, saçları kökten rahatsız eder ve toplanan yerden saçlar zayıflayabilir. Bu nedenle başınızı ağrıtan, yüzünüzü geren ve rahatsızlık veren saç modellerinden saç sağlığınız için uzak durmayı tercih edebilirsiniz.

Saç Derinize Bakım Yapın

Saç derisine uygulanan bakım, neredeyse birçok kişinin aklına bile gelmeyen bir uygulama gibi görünse de sağlıklı ve canlı saçların sırrı öncelikle saç derisinden geçiyor. Saç derinizin sağlıklı kalması için uygulamanız gereken adımlar oldukça basit. Saçlarınızı ılık su ile yıkamaya özen gösterin çünkü sıcak su saç derisini hassaslaştırabilir ve bu durum da dökülmelere sebep olabilir. Saç derinizde kepeklenme sorunu yaşıyorsanız mutlaka kepek önleyici içeriklere sahip şampuanları kullanmaya özen gösterin.

Şampuan ve Saç Kremine Dikkat Edin

Saç kremi ve şampuan kullanımı saç tellerinin kalitesini etkileyen en önemli unsurlardan biri. Öncelikle şampuanın saç diplerine masaj yaparak, saç kreminin de saç boylarına ve saç uçlarına uygulanması gerektiğinin altını çizelim. Tüm bunlarla birlikte kullanacağınız kozmetik ürünlerin içeriğine dikkat etmeniz oldukça önemli. Olabildiğince bitkisel içerikli, doğal formüllerle geliştirilen ürünler kullanmaya özen gösterin; saçlarınızı birkaç günde bir yıkayın ve saç derinizdeki yağların saç köklerini beslemesine izin verin. Size en uygun bitkisel içerikli şampuan ve bakım ürünlerini inceleyebilirsiniz.