Saç Ekimi Kaç Saat Sürer? Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?
Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

21.04.22

Saç ekimi, genetik veya çevresel faktörler sonucu saç kaybı yaşamış kişilerin yaptırmayı tercih ettiği, estetik bir tedavi yöntemidir. ‘’Saç ekimi kaç saat sürer?’’ sorusu, saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler arasında merak edilen noktalardan bir tanesidir. Saç ekiminin tedavi süresi, saç ekimi yöntemi, ekim yapılacak olan greft miktarı gibi faktörlere göre değişiklik gösterebilir.

 

Saç Ekimi Süresini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Saç ekimi operasyonu, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Saç ekimi tedavisinin ne kadar süreceği hem tekniğe hem de hastanın saç ekimi yaptıracağı bölgenin alanına göre değişiklik gösterebilir. Saç ekiminde kullanılacak ‘’greft’’ adı verilen saç kökü miktarı da saç ekimi tedavisinin kaç saat süreceğini etkileyen bir diğer etkendir. Saç ekiminin kaç saat süreceği bu noktalara göre aşağı yukarı değişiklik gösterebilse de işlem ortalama 5-8 saat sürer.

Hastanın saç ekimi yaptıracağı bölge için gerekli greft sayısı, saç ekimi tedavisinin ne kadar süreceği konusunda belirleyici etkenlerden birisidir. Saç ekimi işlemi, yöntemi ne olursa olsun temel olarak, donör ve ekim bölgesi belirlenerek donör bölgeden toplanan saç köklerinin saçsız bölgeye ekilmesi ile gerçekleştirilir. Bu nedenle, greft adı verilen saç köklerinin toplanması ve saçsız bölgede açılan kanallara yerleştirilmesi birkaç saat sürebilir. Saç ekimi baş bölgesinde dar bir alana yapılıyorsa ortalama sürenin daha altında bir sürede işlemin bitmesi mümkündür. Tam tersine geniş bir ekim bölgesinde çalışılacaksa da ortalama sürenin üzerinde de tedavi gerçekleştirilebilir.

 

Saç Ekimi Operasyonu Hangi Aşamalardan Oluşur?

 

Ortalama 5-8 saat arası süren saç ekimi operasyonunda, ilk olarak donör bölgeden belirlenen miktarda saç kökü toplanır ve ekim yapılacak bölgede açılan kanallara toplanan greftlerin ekimi sağlanır. İşlem esnasında hastanın ihtiyaçlarına göre molalar verilebilir. Dinlenme süreleri de bu saat aralarına dahildir. Saç ekimi işlemi bir günde yapılabileceği gibi doktorun değerlendirmesine göre birkaç seans şeklinde de yapılabilir. Ekim işlemi tamamlandıktan sonra, donör bölge bandajlanarak işlem tamamlanır.