Saç Ekimi Sonrasında Ne Zaman Spor Yapılabilir? Saç Ekimi Sonrasında Ne Zaman Spor Yapılabilir?
Saç Ekimi Sonrasında Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Saç Ekimi Sonrasında Ne Zaman Spor Yapılabilir?

18.03.22

Saç ekimi, belli nedenlerden dolayı kalıcı saç kaybı yaşamış kişiler için kalıcı ve etkili bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi operasyonunun başarısı, temel olarak, ekilen greftlerin güçlü bir şekilde tutunabilmesine ve yerinden çıkmaması için hastanın saç ekimi sonrası dikkatli olmasına bağlıdır.  

Saç ekimi sonrası bakım oldukça ciddi bir süreçtir. Operasyon sonrasında kişinin normal rutinlerine dönmesi için belli bir süre gerekir. Saç ekimi sonrasında spor faaliyetlerinin ne zaman yapılabileceği de, saç ekimi yaptıracak veya yaptıran kişiler tarafından merak edilen bir konudur.

 

Saç Ekimi Sonrası Spor Faaliyetlerine Ne Zaman Başlanabilir?

 

Saç ekiminde, saçsız bölgeye donör bölgeden alınan sağlıklı saç kökleri yerleştirilir. Operasyon sonrasında ekilen saç köklerinin korunması adına saç ekimi sonrası ağır spor yapılmamalıdır. Hafif fiziksel aktiviteler yapılabilir ancak diğer spor faaliyetleri için en az 1-2 hafta beklenilmelidir.

Bazı spor faaliyetleri yeni saç greftlerini tehlikeye sokabilir. Spor esnasında terleme, kan basıncının yükselmesi ve ağır sporlarda yapılan germe hareketleri yeni ekilen saç köklerinin tutunmasını zorlaştırabilir. Kan basıncının artması, operasyon sonrası kanama riskini artırabilir. Terleme ise saç derisini tahrişlere ve enfeksiyonlara açık hale getirir. Saç ekimi sonrası ilk günler, ekim bölgesi oldukça hassastır bu nedenle terleme istenmeyen bir durumdur. Operasyondan birkaç gün sonra hafif yürüyüşler ve egzersizler yapılabilir ancak ağır kaldırmak ve aktif sporlar yapmak önerilmez.

Saç ekiminden sonraki iyileşme sürecinde riskleri aza indirmek adına en az 1 hafta spor faaliyetlerine ara vermek, ağır spor yapmaktan kaçınmak ve çarpma risklerine karşı takım sporlarını da bir süre yapmamak tavsiye edilir. İlk haftadan sonra aşırı terlemeye sebep olmayan aktiviteler yapılabilir. 1. aydan sonra rutinlere dönülebilir ancak yine de dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle topla yapılan sporlarda topa kafayla vurmamak, olabildiğince darbelere dikkat etmek gerekmektedir.

Operasyon sonrasında bölgenin hassasiyetine uygun olarak rutin hayatta yapılan aktivitelere dikkat edilmesi saç ekiminin başarısını olumlu yönde etkileyecektir.