Saç Ekiminden 10 Gün Sonra Saçlar Yıkanır mı? Saç Ekiminden 10 Gün Sonra Saçlar Yıkanır mı?
Saç Ekiminden 10 Gün Sonra Saçlar Yıkanır mı?

Saç Ekiminden 10 Gün Sonra Saçlar Yıkanır mı?

05.07.22

Çeşitli sebeplerden dolayı kalıcı olarak saç kaybı yaşamış kişiler için en etkili tedavi yöntemlerinden biri olan saç ekimi işleminin önceki hazırlığı kadar sonrasındaki süreç de çok önemlidir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken konular bu cerrahi operasyonun başarısını büyük ölçüde etkiler. Bu süreçte en çok merak edilen konulardan biri de saç ekimi sonrası 10 gün içinde yıkaması sürecidir.

 

Saç Ekimi Sonrası 10 Günlük Yıkama

Saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken noktaların başında saç yıkama sıklığı gelmektedir. Saç ekimi yapıldıktan sonra saç ve saç derisi bakımına önem gösterilmelidir. Genellikle, saç ekimi sonrası yapılan ilk yıkamanın üçüncü veya dördüncü gün yapılması tavsiye edilir. Uygun koşullar sağlandığında ilk yıkama ev ortamında gerçekleştirilebilse bile, genellikle ilk yıkamanın saç ekimi yapılan klinikte doktor gözetiminde gerçekleştirilmesi tavsiye edilir. Bu durumda doktorun önerisine göre hareket etmek daha sağlıklı olacaktır.

Saç ekimi sonrası donör ve ekim bölgesi hassas olacağından hekimin yönergelerine göre hareket etmek gerekmektedir. Ekilen saç köklerinin yerinden çıkmaması gerektiğinden yıkama sırasında mümkün olduğunca nazik davranılmalıdır. Ekim sonrası oluşan saç derisinde oluşan kabuklanmaların da yıkama sürecinde nazikçe temizlenmesi gerekir. Saç derisindeki kabuklanmaların temizlenmesiyle saç kökleri hava alarak beslenmesi ve güçlenmesi sağlanır. Yıkamanın ardından saçların ıslak kalmaması ve nazikçe kurutulması önerilir.

İlk yıkamanın ardından ise 10 günlük sürecin oldukça kritik olduğu söylenmektedir. İyileşme sürecinde kabuklanmaların kendiliğinden dökülmesi için 10 günlük süreçte saçların her gün düzenli olarak yıkanması tavsiye edilir. Bu süreçte ekilen köklerin zarar görmemesi için hassas davranılması çok önemlidir.

Bunun yanı sıra yıkama ve bakım esnasında saç köklerini besleyici ve güçlendirici bitkisel ürünlerin kullanılması tavsiye edilir. Bitkisel ve doğal içerikli ürünler ekilen saçların sağlıklı bir şekilde tutunmasına fayda sağlar. İyileşme sürecinin ardından da saçları güçlendirerek sağlıklı saç çıkışını da destekler.