kolajen serum ne işe yarar ve nasıl kullanılır kolajen serum ne işe yarar ve nasıl kullanılır
kolajen serum ne işe yarar ve nasıl kullanılır

Kolajen Serum Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

12.09.23

Ciltteki kırışıklık görünümünün artması, yaş almanın beraberinde getirdiği etkilerden biridir. Yaşlanmaya bağlı ince çizgilerin kendisini göstermeye başladığı dönemlerde teninizdeki sıkılığı korumak için cilt bakımınıza önem vermeniz gerekir. Bu bakımların olmazsa olmazları arasındaki kolajen serumlar, kırışıklıkları geciktirmenize ve cildinizin ışıltısını korumanıza yardım edebilir. Yazının devamında cilt hücrelerini uyandıran ve destekleyen bu serumlara ilişkin ayrıntılar yer alır. 

Kolajen Serum Nedir?

Vücuttaki proteinin yaklaşık %30’unu oluşturan kolajen; ciltte, gözde, kaslarda, kemiklerde ve eklemlerde bulunur. Vücutta kendi kendine sentezlenen bu protein türü, cilde ve bağ dokulara esneklik kazandırır. Yaş aldıkça mevcut kolajenler parçalanır ve yerine yenileri eskiye kıyasla daha yavaş üretilir. Buna bağlı olarak dışarıdan kolajen desteği almak gerekir. Tam da bu noktada devreye giren kolajen serumlar, bedeninizin ihtiyaç duyduğu proteini sağlar. 

Kolajen serum, cildin elastikiyetini korumak için kullanılan bir bakım ürünüdür. Yaşlanma karşıtı içeriği sayesinde yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Tene hafif dokunuşlarla masaj yapılarak uygulanan bu serumlar, cildin dermis katmanına nüfuz eder. Retinol ve Koenzim Q10 gibi diğer yaşlanma belirtilerini geciktiren bileşenlerle bir araya geldiğinde maksimum etkiye ulaşır. Bahsi geçen bileşenleri içeren ürünler, kolajen sentezini artırarak hücre yenilenmesini destekler. 

Kolajen Serum Neden Kullanılır?

Yaşlanma karşıtı bakım rutinlerinde yer bulan kolajen serum, belli başlı amaçlarla tercih edilir. Bu amaçların başında zamanla göz kenarları, ağız çevresi ve boyun gibi bölümlerde oluşan ince çizgileri azaltmak ya da önlemek yer alır. İlgili bakım ürünü, cildin esnekliğini korumasını ve kendini yenilemesini desteklediği için kırışık oluşumunu azaltabilir. Özetle kolajen serumlar, yaşlanmanın etkilerini hafifletmek ve geciktirmek gibi görevler üstlenir. Peki kolajen serum nasıl kullanılır?

Kolajen Serum Doğru Kullanımı

Kolajen serum kullanımında dikkat edilecek ilk nokta, cildin derinlemesine temizlenmesidir. Sebum ve kirden arındırılan teniniz, bu serumlarla bakım yapılmaya hazır duruma gelir. Söz konusu serumların kullanımında şu detayları da göz önünde bulundurabilirsiniz: 

  • Bu serumlar, sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanılmalıdır. Böylece cildiniz, sabaha kadar serumu iyice emer. Gün içinde de kolajen serumunun verdiği etkiyle parlak ve canlı bir görünüm sergiler. 
  • Kolajen serumlar, genellikle damlalık şeklinde bir başlığa sahip olur. Ürünü, bu başlık aracılığıyla cildinize istediğiniz miktarda ve kolaylıkla sürmeniz mümkün hâle gelir. Fakat hijyenik açıdan başlıkların teninize doğrudan temas etmemesinde fayda vardır. Kolajen serumunuzu birkaç damla elinize dökerek cildinize uygulayabilirsiniz. 

Son olarak, kolajen serumu cildinize dairesel hareketlerle yedirmeniz tavsiye edilir. Hafif ve teknik dokunuşlar sayesinde teninizin serumla bütünleşmesi kolaylaşır. Ayrıca ürün, daha kısa sürede emildiği için yastık kılıfınıza ya da kıyafetlerinize bulaşmaz. Böylelikle hem daha rahat ve etkili bir kullanım sağlayabilir hem masaj hareketleriyle cildinizdeki kan dolaşımını artırabilirsiniz.  

Kolajen Serum Ne Zaman Kullanılmalı?

Kolajen serum ne işe yarar ve nasıl uygulanır gibi soruların ardından bu bakım ürünü için en uygun kullanım zamanını da merak edebilirsiniz. Gece bakım rutinlerinde bu serumlara yer vermek, sabaha daha aydınlık ve esnek bir ciltle uyanmanızı sağlayabilir. Sabah uyanır uyanmaz yapacağınız cilt bakımında da kolajen serum kullanabilirsiniz. Fakat gündüz saatlerinde serum sürdükten sonra dışarıya çıkacaksanız güneş kreminizi ihmal etmemenizde de fayda vardır. 

Bu serumlara başlama yaşı ise, cildinizin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Ancak uzmanların yaptığı araştırmalar, kolajen sentezinin 25 yaşından sonra azalmaya başladığını gösterir. Dolayısıyla söz konusu yaşı geçenlerin cilt bakım rutinlerine bu proteini içeren serumları da dâhil etmesi önerilir.