Akne Nedir Akne Nedir
akne nedir

Akne Nedir, Neden Oluşur?

30.03.21

Akne, en çok yüzde görülmekle birlikte boyun, göğüs, sırt, omuzlar ve kolların üst kısmında da görülebilir. Popüler inanışın aksine, akneye sadece zararlı beslenme ve kötü hijyen neden olmaz. Yüz ve vücudun diğer bölgelerindeki akneden kurtulmak için öncelikle aknenin ne olduğu ve neden ortaya çıktığını bilmelisiniz.

Akne Nedir?

Cildinizdeki gözenekler yağ, bakteri, ölü deri hücreleri ve kir tarafından tıkanabilir. Böyle bir durumda sivilce veya akne ortaya çıkabilir. Cildiniz bu durumdan defalarca etkilenebilir. Akne yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da özellikle şiddetli olduğunda ağrılı olabilir. Aynı zamanda duygusal sıkıntıya da neden olabilir. Yüzünüzde görülen aknenin iz bırakma riski de vardır. Akne için hem gelişen sivilce sayısını hem de yara izi kalma olasılığınızı azaltan birçok etkili tedavi yöntemi vardır.

Akne Neden Olur?

Sivilceye neyin katkıda bulunduğuna dair efsaneler oldukça yaygındır. Pek çok insan çikolata veya patates kızartması gibi yiyeceklerin sivilceye katkıda bulunacağına inanır. Bunlara ilaveten akne gelişimi için başka risk faktörleri de vardır. Hormonal değişimler, belirli doğum kontrol hapları ve ilaçlar, rafine şeker veya karbonhidrat bakımından zengin bir diyet ve genetik akneye yol açabilir.

İnsanlar ergenlik döneminde sivilce geliştirme riski altındadır. Bu süre zarfında vücudunuz hormonal değişikliklere uğrar. Bu değişiklikler, yağ üretimini tetikleyerek akne riskinin artmasına neden olabilir. Yetişkinlik döneminde vücuttaki akne miktarı azalsa de hala ortaya çıkabilir ve sizi rahatsız edebilir.

Sivilce oluşumunun önüne geçmek ve var olan sivilcelerinizden kurtulmak için Bioxcin Acnium Serisi tam size göre!