iyi-Sampuan-Nasil-Secilir

İyi Şampuan Nasıl Seçilir?

24.08.20

Saçlar dış görünüşümüzün en büyük tamamlayıcısıdır. Bu nedenle herkes göz alıcı, bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Güzel saçlara sahip olmanın en önemli kuralı iyi bir saç bakımı ve saçı temiz tutmaktır. Saçı temiz tutmak ve aynı zamanda bakımlı olmasını da sağlamak için şampuan seçimini doğru yapmak gerekir. Doğru şampuanı seçebilmek için saç tipinizi bilmeniz ve saçınızın neye ihtiyacı olduğunu gözlemlemeniz gerekir. Saç tipleri vücuttaki yağ bezelerinin ürettiği sebum maddesi ile belirlenir. Vücuttaki sebum oranına göre saç tipi kişiden kişiye değişir.

Zayıf ve yıpranmış saçlar için gerekli olan kremi formülünde barındıran, onarıcı ve canlandırıcı özelliğe sahip, aynı zaman da saç bakımı yapan şampuanlardır. Bu saçların birden fazla ihtiyacı olduğu için bunların hepsini barındıran bir şampuan seçimi yapmak doğru olacaktır. İçeriğinde onarıcı proteinler bulunduran şampuanları kullanarak kısa sürede saçları sağlıklı hale getirmek mümkün olacaktır.

Yağlı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Yağlı saçlar, saç derisindeki sebum oranı fazla olan saç tipleridir. Şampuan seçiminde sebum oranını dengeleyici ürünlere yönelmelidir. Bu saçtaki elektriklenmeleri de büyük ölçüde azaltır ve engeller. Özellikle yağlı saçlar için özel olan şampuanları seçmek gerekir. İçeriğinde krem bulunduran şampuanlardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Dökülen Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Saçlar pek çok sağlık sorunundan kaynaklı olarak dökülebileceği gibi, yanlış şampuan seçimi nedeniyle de dökülebilir. Saç dökülmesi için içeriğinde bitkisel ürünler barındıran, saç diplerini besleyen ve saç derisine bakım yapan şampuanlar tercih edilmelidir. Dökülmeyi engelleyen şampuanlar tercih edilmelidir. 

Kuru ve Boyalı Saçlar İçin Şampuan Seçimi

Saçlar dışarıdan gördükleri çeşitli işlemlere maruz kaldıkça güçsüzleşir ve sağlığını yitirir. Bu nedenle kuru ve boyalı saçlar için yenileme ve bakım yapma özelliği olan şampuanlar kullanılmalıdır. Saçlar nem dengesini kaybettiği için saçları yenileyen ve bakım yapan bir şampuan, ihtiyacı olan nemi geri getirecektir. Aynı zamanda saçlar beslenmiş olacak ve düzelmeler gösterecektir.