Yıpranmış Saçları Onarmanın 5 Etkili Yolu Yıpranmış Saçları Onarmanın 5 Etkili Yolu
Yıpranmış Saçları Onarmanın 5 Etkili Yolu

Yıpranmış Saçları Onarmanın 5 Etkili Yolu

21.02.22

Saçlarımız dış görünüşümüzü oluşturan en belirgin parçamızdır. Dış görünüşümüzü değiştirmek için saçlarımızı kestirebilir, farklı renklere boyatabilir ve değişik modeller deneyebiliriz. Tüm bunları yaparken, saçlarımıza istemeden de olsa zarar verebilir ve yıpranmalarına sebep olabiliriz. Yıpranmış saçları yeniden sağlıklı ve parlak görünümüne kavuşturmak mümkündür.

 

Yıpranmış Saçları Onarma Yöntemleri

 

Saçların sağlıklı, güçlü ve bakımlı olabilmesi için doğru beslenme ve doğru saç bakım ürünleri kullanmak oldukça önemlidir. Şampuan, saç kremi, saç bakım maskesi ve saç bakım yağı gibi birçok ürün saçların daha sağlıklı ve bakımlı görünmesi için kullanılabilmektedir. Boyatma, ısıl işlemler, yanlış kozmetik ürünlerin kullanılması ve güneş, rüzgâr gibi dış etkenler nedeniyle yıpranabilen saçları basit ve etkili 5 yöntemle onarmak mümkündür.

 

  • Doğru Şampuan Kullanmak

Saçların sağlığını ve görünümünü en çok etkileyen faktör saçların bakımı için kullanılan ürünlerdir. Şampuan, saç bakım ürünleri arasında önemli bir yere sahiptir. Yıpranmış saçlar için şampuan, saçların yeniden yapılanmasına yardımcı olacaktır. Her saç tipinin ihtiyaç duyacağı bakım farklı olduğundan, saç tipinin belirlenmesi şampuan seçiminde önemli bir aşamadır. Ayrıca saçları güçlendirici ve besleyici içerikte bitkisel içerikli şampuanlar kullanılması da yıpranan saçların onarılmasına yardımcı olacaktır.

 

  • Yüksek Isılı İşlemlerden Uzak Durmak

Maşa ve düzleştirici gibi yüksek ısılı saç şekillendiricileri sık kullanmak saçı en çok yıpratan işlemlerden bir tanesidir. Bu işlemleri mümkün olduğunda az uygulamak saçların yıpranmasını önleyecektir.

 

  • Saçları Nemsiz Bırakmamak

Yeterli neme sahip olmayan saçlar mat ve cansız görünür. Nemsiz kalan saçlar, kırılmaya daha yatkın hale gelir. Yıpranmış saçların düzenli olarak nemlendirilmesi, saçın onarılmasını sağlar. Saçların parlak ve sağlıklı görünümü için nem önemli bir etkendir. Saç uçlarına uygulanan saç bakım kremleri ve saç bakım yağları, saçları nemlendirmek için en etkili yöntemlerdir.

 

  • Zararlı Kimyasal İçeren Ürünler Kullanmamak

Saç bakım ürünlerinde zararlı kimyasal içeren içerikleri tercih etmemek, saç derisinin sağlığı için önemlidir. Ayrıca saç spreyi ve jöle gibi ürünleri de sık kullanmak saç tellerini zamanla yıpratacağından, mümkün olduğunca bu ürünleri kullanmamak saçların onarılmasına yardımcı olacaktır.

 

  • Yıpranmış Saç Uçlarını Kestirmek

Saç uçlarındaki kırıkları aldırmak, saçların daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar. Sağlıklı ve güçlü saçlar için, uçlardaki kırıklardan kurtularak gerekli bakımı sağlamak saçların onarılmasında önemli bir adımdır.