cilt bakımı nasıl yapılır cilt bakımı nasıl yapılır
cilt bakımı nasıl yapılır

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt Bakımı Sırası Nasıl Olmalı?

07.06.23

Cildin uzun vadede sağlıklı görünmesi ve deri problemleri yaşamamak için düzenli cilt bakımı yapmak önemlidir. Cilt tipine uygun ürün kullanımı muzdarip olunan sorunların çözümünü hızlandırırken aynı zamanda cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır. 

Yaşlılığa bağlı gelişen sarkma ve kırışıklık gibi istenmeyen durumların önüne geçebilmek için cilde masaj yaparak maske ve serum gibi zengin içerikli ürünler uygulamak gerekir. Cilde bakım yapmak gözenekleri temizlenmesine ve derideki toksin maddelerin atılmasına yardımcı olur. Pürüzsüz ve canlı bir cilt için yapılan bakımlar hakkındaki ayrıntıları bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Cilt bakımı nasıl yapılır sorusu hemen hemen herkes tarafından merak edilen bir konudur. Cilt bakımını doğru şekilde yapmak ve rutin hâle getirmek bakım etkisini artırır. Haftalık maskeler ya da günlük masaj hareketleriyle cildinizin sıkı ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz. Cilt bakımına başlamadan önce yüzü su ile arındırmak önemlidir. Bakım ürünlerini kullanmadan önce ve sonra soğuk su kullanımı cildin canlı görünmesine destek olur. 

Günlük bakım sırasında temizleme ve nemlendirme adımlarını atlamamalıdır. Cildi kir ve yağdan arındırdıktan sonra tonik kullanarak gözenekleri sıkılaştırmak gerekir. Tonik kullanımı cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Cildinizin daha parlak ve canlı görünmesini istiyorsanız E vitamini gibi takviyeler de uygulayabilirsiniz. Cilt bakımı yaparken yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yapmak da önemlidir. Masaj, ürünlerin cilde daha iyi dağılmasını sağlayarak etkiyi artırmaya yardımcı olur.

Evde Cilt Bakımı Sırasıyla Nasıl Yapılır?

Cildinizin sağlıklı ışıltısını korumak için evde çeşitli tonikler ve maskeler hazırlayarak bakım sırasına göre cildinize uygulayabilirsiniz. Cildin pürüzsüz, sağlıklı ve temiz görünümünü korumak için cilt bakım sırasına uymak gerekir. Bakımın ilk adımı cildi derinlemesine temizlemektir. Cildi ölü deriden ve kirden kurtarmak için doğal içerikli sabun ya da temizleme köpüklerinden yardım alınabilir. Temizleme sonrası gözenekleri arındırmak için tonik kullanımı gerekir. Gözenekler içerisinde sıkışmış makyaj kalıntıları ve yağlar zaman içerisinde akne ve siyah nokta gibi problemlere yol açabilir. 

Cildi arındırmak için peeling yapmayı da tercih edebilirsiniz. Peelingler ölü deriyi ciltten temizleyerek daha parlak ve sağlıklı bir görünüm sağlar. Doğal içerikli ürünler kullanabileceğiniz gibi evdeki gıdalardan yardım alarak kendi peelinginizi oluşturabilirsiniz. Deriyi temizleyip arındırdıktan sonra cilde canlılık kazandırmak için serum kullanmak gerekir. Vücuda serumu masaj yardımıyla yedirdikten sonra ise cilt mutlaka nemlendirilmelidir. Neme doymuş bir cilt daha aydınlık ve pürüzsüz görünür.

İlk Defa Cilt Bakımı Yapacaklar için Öneriler

İlk defa cilt bakımı yapacaksanız öncelikle cilt tipinizi belirlemeniz gerekir. Doğru ürünlerle etkili sonuçlar almak için cildi tanımanın önemi büyüktür. Cildin temel ihtiyaçlarını karşılayacak zengin doğal içerikli serumlar ve maskeler kullanarak uzun vadede sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca cilt bakımını rutin hâline getirmek de oldukça önemlidir. Sonuçların daha kalıcı olması için günlük bakım yapmaya özen gösterilmeli ve haftalık bakımlar da ihmal edilmemelidir. 

Cilt tipinize uygun ürünleri seçtikten sonra bakım adımlarını takip ederek ürünleri uygulamanız gerekir. Örneğin nemlendirme sonrası tonik uygulamak deride etkili bir değişikliğe sebep olmaz. Arındırma sonrası nemlendirme daha etkili sonuçlar verebilir. Cildinizin hassasiyet durumuna göre ürün seçmek de oldukça önemlidir. Örneğin kuru ve hassas bir cilde sahipseniz iri taneli peelingler deride tahribata yol açabilir. Ayrıca güneş ile temas edecekseniz mutlaka güneş koruyucu kullanmanız gerekir. Ortalama 2 saatte bir koruyucuyu tazeleyerek cildinizi renk eşitsizliğinden koruyabilirsiniz.