Akne ve Sivilce arasındaki fark Akne ve Sivilce arasındaki fark
Akne ve Sivilce farkı

Akne ve Sivilce Farkı Nedir?

30.03.21

Akne ile sivilceler arasındaki fark, aknenin bir hastalık olması ve sivilcelerin semptomlarından biri olmasıdır. Akne, cildin yağ bezlerinin etkilendiği uzun süreli bir durumdur ve cildin gözeneklerinin tıkanmasıdır. Tıkanmanın ardından bakteri iltihaplanmaya neden olarak akne, kırmızı sivilcelere yol açar.

Akne ve Sivilcelere Ne Sebep Olur?

Cildiniz çok fazla yağ ürettiğinde akne oluşabilir. Gözenekler, bu aşırı yağ ve ölü deri hücrelerinin birikmesiyle tıkanır, bu da bakterilerin üremesine, kızarıklığa ve şişmeye neden olur. Buna da sivilce denir. Akne ve sivilce farkı da temel anlamda budur.

Akneye ergenlik, hamilelik ve adet döngüsü gibi hormonal değişiklikler, mevcut sivilcelerde sıkma veya toplama, cildinizi çok kuvvetli bir şekilde temizlemek veya ovmak, yakalar, şapkalar, kasklar ve sırt çantası kayışları gibi basınç, yüksek nem, kozmetikler, yağ bazlı ürünler, güneş kremi ve saç ürünleri, kortikosteroidler ve anabolik steroidler gibi ilaçlar sebep olabilir.

Akne ve Sivilce Arasındaki Fark Nedir?

Bazı insanlar arada bir veya iki sivilceye sahip olurken, diğerleri çok sayıda irin dolu sivilce ile sık sık sorun yaşayabilir. İkincisi size daha çok benziyorsa birçok genci ve yetişkini etkileyen kronik veya uzun vadeli bir durum olan akne probleminiz olabilir. Ancak paniğe kapılmayın, akneyi kontrol altında tutmaya yardımcı olan birçok etkili tedavi vardır.

Akne, yaygın bir cilt hastalığıdır ve sivilceler bu durumun bir belirtisidir. Aknenin kesin nedenleri belirlenmemiş olsa da akneyi ve ona eşlik eden sivilceleri azaltmanıza veya ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak bir dizi kişisel bakım ürünü mevcuttur. Bioxcin’in akne bakımında kullanılan sebum düzenleyici yüz yıkama jeli, nemlendirici kremi ve bakım serumu ile akne problemlerine karşı önleminizi alın.