Bölgesel Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır? Bölgesel Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?
Bölgesel Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

Bölgesel Saç Ekimi Nedir, Nasıl Yapılır?

01.02.22

Saç ekimi tedavisi, çeşitli sebeplerden dolayı yoğun saç dökülmesinin yaşanması sonucunda saçlarını kaybetmiş kişiler tarafından tercih edilen bir işlemdir. Saç kaybından rahatsızlık duyan kişiler için saç ekimi işlemi kalıcı bir çözüm sunar. Bazı durumlarda saç kaybı bölgesel olabilmektedir. Genellikle başın ön ve orta kısımları, saç dökülmesinin en yoğun olduğu bölgelerdir. Bölgesel saç ekimi, bölgesel saç kaybını telafi etme amacıyla yapılan bir işlemdir.

 

Bölgesel Saç Ekimi Hangi Bölgelere Yapılır?

 

Bölgesel saç ekimi genellikle kalıcı olarak saç kaybı yaşanmış bölgelere uygulanmaktadır. Baş bölgesinde özellikle bazı kısımlar, yoğun saç dökülmesine maruz kalmaktadır.

 

Bölgesel saç ekiminin en çok yapıldığı bölgeler;

  • Tepe bölgesi
  • Alın bölgesi
  • Şakak bölgesi

 

Bu üç bölge erkek hastalarda saç kaybının en sık görüldüğü bölgelerdir. Çoğunlukla tepe bölgesinden saç kaybı yaşanır. Ayrıca alın bölgesinde alın çizgisinin gerilemesi de oldukça sık görülen bir saç dökülmesi şeklidir. Şakak bölgesinde yoğun saç dökülmesi de, bölgesel saç ekimi için sık başvurulan bir kısımdır.

 

Bölgesel Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

Bölgesel saç ekimi, diğer saç ekimi işlemlerinden farksız olarak donör bölgeden sağlıklı saç köklerinin dikkatlice alınarak saçsız bölgeye ekilmesi ile yapılmaktadır. Bölgesel saç ekimi, diğer ekimlerden farklı olarak daha küçük bir bölgeye uygulandığından, tedavi ve iyileşme süresi daha kısadır. Donör bölgeden, ‘’greft’’ adı verilen ve içerisinde deri ve saç köklerini bulunduran örnekler alınır ve saçsız bölgeye ekimi gerçekleştirilir. Köklerin alınması sırasında, donör bölgede saç kaybı olmaması için olabildiğince hassas olunmalıdır.  Ayrıca, donör bölgedeki saç köklerinin sağlıklı olması, işlemin başarısı için oldukça önemlidir.

 

Bölgesel saç ekimi sonrasında da dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Saç ekimi sonrasında, ekim yapılan bölgenin hassasiyetine özen gösterilmelidir. Özellikle ilk üç gün, ekim yapılan köklerin korunması açısından önemlidir. Saç ekimi bölgesini darbelerden korumalı ve terleme oluşturabilecek eylemlerden kaçınılmalıdır. Saç ekimi sonrasında, saç köklerini besleyici ve saç çıkışını destekleyici yapıda doğal bir şampuan kullanılması da, işlemden alınabilecek verimi olumlu yönde etkileyecektir.

 

Bioxcin Forte Şampuan, özel geliştirilmiş bitkisel içeriğiyle, saç ekimi sonrasında kullanıma uygundur.