Kadınlarda Saç Ekiminin Farkları Nelerdir? Kadınlarda Saç Ekiminin Farkları Nelerdir?
Kadınlarda Saç Ekiminin Farkları Nelerdir?

Kadınlarda Saç Ekiminin Farkları Nelerdir?

09.06.22

Saç ekimi, saçlarda yoğun dökülmeden meydana gelen seyrelme ve baş bölgesinde açılma gibi problemler için etkili bir çözüm yöntemidir. Genellikle erkek hastalar tarafından tercih edilen bir estetik müdahale olsa da saçlarında dökülme ve seyrelme yaşayan kadınlar da saç ekimi yaptırabilir. Saç ekimi kadın ve erkek hastalarda az da olsa farklılıklar gösterir.

 

Kadınlarda uygulanan saç ekimi tekniği erkekler için uygulanan teknikten farksızdır. Saç ekimi, donör olarak adlandırılan sağlıklı saçların bulunduğu bölgeden toplanan saç köklerinin saç kaybı yaşanmış ve seyrekleşme görünen bölgeye nakledilmesi işlemidir. Kadın ve erkeklerde saç ekiminin farkları arasında donör bölgenin belirlenmesi sayılabilir. Sağlıklı saç köklerinin alınacağı bölge belirlenirken, erkek hastalarda genellikle ense bölgesi tercih edilirken, kadın hastalarda saçın her bölgesinde dökülme meydana gelebildiğinden, çeşitli analizler sonucu donör bölge belirlenir. Kadınlarda ense kısmı, donör bölge olarak seçilmeyebilir.

 

Saç dökülmesinin seyri kadınlarda erkeklere göre daha farklıdır. Kadınlarda görülen saç dökülmesi, erkek tipi olarak adlandırılsa da ön saç çizgisi korunur ve genellikle kellik oluşması görülmeden, erkeklere oranla daha az bir saç kaybı meydana gelir. Kadınlarda saç dökülmesinin yoğunluğu, saçlarda seyrelme ile ölçülür.

 

Kadınlarda Saç Ekimi

 

Kadınlar da erkekler gibi, yoğun saç dökülmesi ve saçlarda seyrelme sorunu yaşayarak saç ekimi tedavisine başvurabilirler. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra eğer hasta saç ekimi için uygunsa tedavi gerçekleştirilir.

 

Kadınlarda saç ekimi için FUE adı verilen teknik yaygın olarak uygulanır. FUE tekniği hem kadın hem de erkek hastalar için pratik ve etkili bir yöntemdir. Bu teknikte donör olarak belirlenen bölgeden toplanan sağlıklı ve güçlü saç kökleri, seyrelmenin gerçekleştiği bölgeye ekilir. Bu teknik sayesinde ekilen saçlar daha doğal bir görünüme sahip olur.

 

Saç ekimi sonrasında, saç bakımına özen gösterilmesi işlemin başarısında önem taşır. Saç köklerini besleyici ve güçlendirici doğal içerikli saç bakım ürünlerinin tercih edilmesi işlemin başarısını olumlu yönde etkiler. Doğru bir bakım rutini ve doğal saç bakım ürünlerini kullanmak saç ekiminden etkili bir sonuç alınmasında etkin rol oynar.