Saç Ekimi 60 Gün Sonrası Sonuçları Saç Ekimi 60 Gün Sonrası Sonuçları
Saç Ekimi 60 Gün Sonrası Sonuçları

Saç Ekimi 60 Gün Sonrası Sonuçları

05.07.22

Saç ekimi, kalıcı olarak saç kaybı yaşamış kişilerin tercih ettiği en etkili tedavi yöntemlerinin başında gelir. Saç ekimi tedavisi, hekimle görüşmenizin ardından oluşturulan kişisel planınıza ve ekim bölgesinin alanına göre bir veya birkaç seansta tamamlanabilir. Saç ekimi, ilk bakışta kısa süren bir tedavi olarak değerlendirilse de iyileşme sürecini de kapsayan uzun bir süreçtir. Saç ekimi sonrası 60 gün, operasyonun başarısını artırmada büyük önem taşır.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk Üç Gün

Saç ekimi işlemi sonrası saç derisinin en hassas olduğu dönemdir. Bu dönemde donör bölgede ve yüzün çeşitli bölgelerinde hafif şişlikler görülmesi çok sık karşılaşılan durumlardandır. Bu gibi etkilerin oldukça normal ve geçici olduğunu söylemek mümkündür.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk Ay

Saç ekiminden sonraki ilk on gün içinde saç derisinde kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma görülebilir. Bu süreçte saç derisinin hassasiyeti devam ettiği için buna uygun olarak dikkatli davranılması tavsiye edilir. Kaşıma ihtiyacı duyulduğunda ekim yapılan bölgeye zarar vermeden nazikçe kaşıntı hissiyatı giderilmelidir. On günlük sürecin sonunda kabuklanmalar yavaş yavaş dökülmeye başlasa dahi tüm kabukların dökülmesi ilk bir ay içerisinde tamamlanır. Saç ekiminden sonra on beşinci gün itibariyle şok dökülme adı verilen bir dönem başlayabilir. Birinci ayın sonlarına doğru iyice yoğunlaşan şok dökülme ikinci ayda da devam edebilir. Şok dökülme boyunca saçlarınızın büyük bir çoğunluğunu kaybetmeniz söz konusu olsa bile bu durumla ilgili endişe yaşamanıza gerek yoktur. Dökülen saçlar iyileşme sürecinde tekrar çıkacaktır.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk İki Ay

Saç ekimi sonrası on beşinci günde başlayan şok dökülme süreci genellikle ikinci ayın sonlarında tamamlanır. Saç ekimi sonrası iki aylık süreçte, saç derisinde sivilcelenme, kepek ve yağlanma gibi sorunlar görülebilir. Bu sorunlar da tıpkı ilk ayda görülen kızarıklık ve kabuklanma gibi oldukça normal ve geçicidir. İyileşme sürecini kolaylaştırmak ve bu tarz sorunları en aza indirmek amacıyla saç derisinin hassasiyetine uygun bakım ürünleri kullanılması tavsiye edilir. İyileşme döneminde sağlıklı bir saç derisi yeni çıkacak saçlar için oldukça büyük önem taşır. Bu sebeple saç köklerini besleyen ve güçlendiren bitkisel içerikli şampuanlar kullanılması önerilir.