Saç Ekimi 70 Günlük Süreç Saç Ekimi 70 Günlük Süreç
Saç Ekimi 70 Günlük Süreç

Saç Ekimi 70 Günlük Süreç

05.07.22

Saç ekimi, çeşitli nedenlerden dolayı kalıcı olarak saç kaybı yaşamış kişiler için etkili bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi tedavisi, ekim bölgesinin alanına göre tek veya birkaç seansta gerçekleştirilebilir. Saç ekimi, kısa süren bir tedavi olarak görülse de iyileşme sürecini de kapsayan uzun soluklu bir tedavidir. Operasyon sonrası süreç, saç ekiminin başarısında önem taşır. Saç ekimi 70 gün, dikkat edilmesi gereken noktalar ve değişim süreciyle önemli bir periyottur.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Hafta

Saç ekimi işlemi sonrası saç derisinin en hassas olduğu dönemdir. Saç ekimi sonrası iki haftalık süreçte, saç derisinin hassasiyetine uygun olarak dikkatli davranılması tavsiye edilir. Bu süreçte, kıyafet giyip çıkarırken ve yatıp kalkarken bile saç derisiyle temasın en az şekilde olması gerekir.

Saç ekiminden sonraki iyileşme sürecinde saç derisinde kaşıntı, kızarıklık, ödem ve kabuklanma görülebilir. Saç derisinde yaşanan kaşıntı durumunda teması minimuma indirmek önemlidir. Kaşıma ihtiyacı duyulduğunda ise tırnak değdirmemeye özen göstererek parmak uçlarıyla bu ihtiyaç giderilebilir. Kaşınma sorunu dayanılamayacak düzeyde ise doktora danışılması tavsiye edilir.

Tedavinin doğal bir parçası olan kabuklanmalar da yıkamanın başlamasından itibaren kendiliğinden saç derisini terk eder. Bu noktada kişilerin kabuklara müdahale etmemesi önerilir.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Ay

Saç ekimi operasyonu üzerinden geçen 1 aylık süre sonrası, saç derisinde iyileşme sürecinde oluşan kabuklanmalar tamamen dökülür, ödem, şişlik ve kızarıklık da oldukça hafifler. Derideki kızarıklık kişilerin cilt yapısına göre 1.ay sonrası da görülmeye devam edebilir. Estetik görünüm açısından bu durum kişileri rahatsız etse de iyileşme sürecinin bir parçası olduğundan oldukça doğaldır. Saç ekiminden 1 ay sonra, şok dökülme adı verilen süreç başlar. Şok dökülme de tıpkı kabuklanma ve kızarıklık gibi tedavi sonrası sürecin doğal bir parçası ve geçici bir süreçtir. Şok dökülme genellikle 2.ayın sonlarında tamamlanmış olur. Bu süreçte saç derisinde sivilcelenme, yağlanma ve kepek gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi sorunları en aza indirebilmek adına saç derisinin hassasiyetine uygun, doğru saç bakım ürünlerinin kullanılması önerilir.

Saç ekimi 70 gün sürecinde, etkin saç bakım ürünlerinin kullanılması, iyileşme döneminde saç derisinin sağlığı için önemlidir. Ayrıca yeni çıkacak saçların sağlığı için de saç köklerini besleyici ve güçlendirici şampuan içeriklerinin kullanılması faydalı olacaktır.