Saç Ekimi Ay Ay Gelişim Saç Ekimi Ay Ay Gelişim
Saç Ekimi Ay Ay Gelişim

Saç Ekimi Ay Ay Gelişim

22.04.22

Saç ekimi, gelişen teknoloji sayesinde kullanılan teknikler ile genetik veya çevresel nedenlerden dolayı saç kaybı yaşamış kişiler için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi ay ay gelişim gösteren bir tedavi yöntemidir ve operasyon bitiminden sonra da düzenli olarak takip edilmelidir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler için de saç ekimi sonrası ay ay gelişim, sürece hakimiyet anlamında önemli bir noktadır.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk 3 Ay

 

Saç ekiminden sonra, tedavi sürecinin devamındaki en kritik zaman aralığı olarak gösterilebilir. Saç ekimi sonrasında, ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde tutunabilmeleri çok önemlidir. Bu nedenle tedavi sonrası özellikle ilk 1 ay, saç derisiyle temasta çok dikkatli olunmalıdır. Bu noktada, yatış pozisyonundan giyilen kıyafete kadar hassas olunması gerekir.

Saç ekiminden sonra kaşıntı, hafif şişlikler ve kabuklanma gibi durumlar görülmeye başlar. Bunlar iyileşme sürecinin bir parçasıdır ve çok doğaldır. 1 ayın sonunda kaşıntı ve kabuklanma gibi sorunlar etkisini kaybetmeye başlar ve süreç normalleşir. Hastanın deri hassasiyetine göre kızarık görünüm devam edebilir.

İlk aydan sonra “şok dökülme” adı verilen geçici bir saç dökülmesi süreci başlar. Bazı hastalarda hiç görülmeyen şok dökülme, hastaların büyük çoğunluğunda görülen normal bir süreçtir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren şok dökülme süreci ortalama olarak 2 haftada tamamlanır.

Şok dökülmenin ardından 3 ayın sonunda yeni ve sağlıklı saçlar çıkmaya başlar.

 

Saç Ekimi Sonrası 5-6 Ay

Şok dökülmenin ardından yeni saçların çıkışının başlamasıyla, saç ekimi sonrası 5-6 aylık zaman aralığında çıkan saçların artışını gözlemlemek mümkündür. Saç ekiminden 6 ay sonra, hastanın saçları daha gür bir görünüme kavuşmaya başlar. Yeni çıkan saçların büyüme evresini tamamlaması da bu zaman aralığında gerçekleşir.

 

Saç Ekimi Sonrası 8-10 Ay

Bu dönemde artık çıkan saçların daha da kalınlaştığı görülür ve daha gür bir görünüm sağlanır. Saç ekimi sonrası yeni saçların çıkması ve güçlenmesi evrelerinde özellikle saç köklerini besleyen ve güçlenmesine yardımcı olan bitkisel içerikli saç bakım ürünlerinin kullanılması, istenilen estetik görünümün sağlanması ve sağlıklı saçlar için tavsiye edilebilir.

 

Saç Ekimi Sonrası 1 Yıl

Saç ekimi tedavisi ardından geçen 1 yıl ile tedavinin sonuçlarını daha net görmek mümkündür. 1 yılın sonunda gürleşen ve uzayan saçlar istenilen görünümü kazanır ve gelişmeye devam eder. Bu süreçte hastalar, saçlarını istedikleri gibi kestirebilir ve şekillendirebilirler.