Saç Ekimi Nedir? Saç Ekimi Nedir?
Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi Nedir?

05.07.22

Saç ekimi, saç dökülmesi sonucu ortaya çıkan seyrelme ve yoğun saç kaybı gibi sorunlar için doğal ve kalıcı olan estetik bir tedavi yöntemi olarak tanımlanabilir. Son dönemlerde, popülaritesi oldukça artmış olan saç ekimi, tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi, saç köklerinin aktif olmadığı, seyrelme dökülmenin meydana geldiği bölgeler belirlenerek sağlıklı saç köklerinin cerrahi yöntemlerle ekilmesidir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişilerin, güvenli yerlerde öncelikle tedavi planlamasını yaptırması gerekir. Saç ekimi, tamamen kişiye özel olarak planlanır ve uygulanır.

Saç ekimi tedavisi olmayı düşünen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan bazıları, saç ekiminin nasıl ve kimlere uygulandığıdır.

 

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

 

Saç ekimi uygulamasında, kişiler için özel olarak tedavi planlaması yapılır. Hastaların saç açıklığı belirlenerek ne kadar saç kökünün ekileceği saptanır. Donör bölge adı verilen, genellikle ense bölgesinden sağlıklı saç kökleri cerrahi yöntemlerle alınarak saptanan bölgeye ekilir. Uygulama saç kaybının miktarına göre tek veya birkaç seansta gerçekleştirilebilir.

Saç ekimi operasyonu genellikle lokal anestezi yoluyla uygulanır ve uygulama sırasında ağrı hissedilmemesi sağlanır.

 

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

 

Saç ekiminin tedavi planlamasında, kişinin saç dökülmesi sürecinin durma noktasında olması beklenir. Tedaviden başarılı bir sonuç alınması için bu önemli bir noktadır. Saç dökülmesi tamamlanmış ve uygun donör bölgesi bulunan kişiler saç ekimi tedavisi yaptırabilirler.

Genellikle erkek hastaların başvurduğu bir tedavi olsa da kadınlara da saç ekimi tedavisi uygulanabilir.

Özetle;

  • Yeterli fiziki gelişme tamamlanmış olmalıdır.
  • Ekim yapılacak alanda yeterli boşluk açılmış olmalıdır.
  • Baş bölgesinde donör olarak belirlenebilecek sağlıklı saç folikülleri bulunmalıdır.
  • Hastada saç ekimine engel teşkil edebilecek fizyolojik bir rahatsızlık olmamalıdır.

 

Saç ekimi için uygun şartlar sağlandığında, hastalar güvenle tedavi yaptırabilirler. Saç ekiminin başarıyla sonuçlanması için, ekim yapılacak olan kliniğin güvenilir ve hijyenik olması önemlidir. Ayrıca saç ekimi öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar, doktor ile görüşülmeli, ve bu noktalara özen gösterilmelidir.