Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Karşılaştırma Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Karşılaştırma
Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Karşılaştırma

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Karşılaştırma

07.06.22

Saç ekimi, bir gün içinde yapılabilen bir tedavi olsa da öncesi ve sonrası süreçleri de kapsayan aslında uzun soluklu bir tedavidir. Saç ektirmeye karar verdikten sonra süreç başlar ve operasyon öncesi ve sonrası süreçler işlemin başarısını büyük oranda etkiler. Saç ektirmeyi düşünen kişilerin süreç boyunca kendilerini nelerin beklediğini ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini bilerek sürece hâkim olmaları fayda sağlar. Saç ekimi öncesi ve sonrası tedavi sürecinde bir bütündür.

 

Saç Ekimi Öncesi Süreç

 

Saç ekimi tedavi sürecini oluşturan üç basamaktan ilki olan tedavi öncesi süreç, saç ekimine hazırlık bakımından önem taşır. Bu noktada saç ekimine karar verdikten sonra, gerekli saç analizlerinin yaptırılması ve alanında uzman kişiler tarafından tedavi planı yapılması gerekir. Saç ekiminde, sağlıklı saç kökleri cerrahi yöntemlerle alınarak, saçsız bölgede açılan kanallara ekilir. Donör bölgeden ne kadar saç kökü toplanacağı ve ekileceği önceden belirlenip planlanmalıdır.

Saç ekimi yaptırmaya karar veren kişilerin, operasyonun yapılacağı günden en az bir hafta öncesine kadar alkol ve sigara tüketimini bırakmaları, kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçlar kullanıyorlarsa doktora da danışarak bu tür ilaçları kullanmayı da bırakmaları tavsiye edilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Süreç

 

Saç ekimi sonrası süreç öncesiyle karşılaştırıldığında, dikkat edilmesi gereken pek çok noktayı kapsar ve operasyonun başarısını etkileyen en önemli kısımdır. Saç ekimi sonrası ekilen saçların sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi için rutin hayatta birçok noktaya dikkat edilmesi gerekir. Kıyafet giyip çıkarmadan yatış pozisyonuna kadar, saç derisine yapılan her temasta özenli olunması gerekir. Özellikle operasyon sonrası ilk iki hafta oldukça kritiktir.

Saç ekimi sonrası meydana gelebilecek olan kaşıntı ve kabuklanma gibi sorunlarda da mümkün olduğunca saç derisiyle temas etmemeye özen gösterilmesi tavsiye edilir. İyileşme sürecinin doğal bir parçası olan bu süreçlerde doktorun tavsiyelerinin dışına çıkmamak, işlemin başarısı açısından önemlidir.

Saç ekimi işleminden sonra ekilen saç köklerini sağlıklı bir şekilde korumak ve doktorun yönergelerine dikkatli bir şekilde uymak, operasyondan maksimum verimi alabilme bakımından oldukça önemlidir.

 

Saç ekimi öncesi ve sonrası olarak genellikle görseller akla gelse de, operasyon öncesi ve sonrası süreçlerde hastaları nelerin beklediği ve ne gibi noktalara dikkat edilmesi gerektiği konuları da akla gelmelidir.