Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Süreç Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Süreç

Saç Ekimi Öncesi ve Sonrası Süreç

25.04.22

Saç ekimi, öncesi ve sonrası süreçleri de kapsayan uzun süreli bir tedavi yöntemi olarak sayılabilir. Saç ekimi öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar, işlemin başarısını etkileyen önemli faktörlerdendir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler, saç ekimi öncesi ve sonrası ile ilgili bilgi sahibi olarak, önemli noktalara dikkat ettiklerinde, başarılı bir tedavi ve iyileşme süreci yaşayabilirler.

 

Saç Ekimi Öncesi Süreçte Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Saç ekimi tedavi sürecini oluşturan üç kısımdan biri olan saç ekimi öncesi süreç, operasyonun başarısını etkiler ve en az saç ekimi sonrası süreç kadar önemlidir. Bu noktada saç ekimi yaptıracak kişinin süreç ile ilgili doğru ve detaylı bilgilendirilmesi önemlidir.

Saç ekimi işlemi öncesi, doktor ile planlama yapılmalıdır. Uzun soluklu bir tedavi süreci olan saç ekiminde doğru planlama önemlidir.

Ayrıca saç ekimine hazırlanan hastaların, operasyondan en az bir hafta öncesine kadar alkol ve sigara tüketiminden kaçınmaları, kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçların kullanımından da uzak durmaları önerilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Saç ekimi sonrası, ekilen saçların sağlıklı bir şekilde saç derisine tutunması bakımından, operasyonun başarıyla sonuçlanması için önemli bir süreçtir. Saç ekimi işleminden sonra saç derisinin hassasiyeti göz önünde bulundurularak hareket edilmeli ve mümkün olduğunca temastan kaçınılmalıdır. Özellikle ilk iki hafta bu anlamda son derece kritiktir. Bu aşamada, kıyafet giyip çıkarmadan, yatıp kalkmaya kadar saç derisine yapılabilecek her türlü temasta dikkatli olunması ve nazik davranılması gerekir.

Saç ekiminden sonraki süreçte meydana gelebilecek olan kabuklanma ve kaşıntı gibi sorunlarda da mümkün olduğunca saç derisine temas edilmemesi, zorunluluk durumunda ise nazik hareketlerle dokunulması tavsiye edilir. Oluşan kabuklanmanın, doğal sürecin bir parçası olarak görülmesi ve kendiliğinden dökülmelerine izin verilmesi gerekir.

Saç ekimi sonrası süreçte, güneşe çıkma ve spor aktiviteleri yapma gibi faaliyetlerle ilgili de doktordan bilgi alınması tavsiye edilmektedir. Bu süreçteki en önemli nokta, ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde korunması olduğundan, onlara zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınılmalıdır.