Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Değişim Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Değişim
Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Değişim

Saç Ekimi Sonrası Gün Gün Değişim

01.02.22

Saç ekimi, günümüzde oldukça popüler olan, genellikle saç kaybı yaşamış olan erkekler tarafından tercih edilen cerrahi bir operasyondur. Saç ekimi sonrası süreçte tedavinin sonuçları yavaş yavaş kendini göstermeye başlar. Saç ekimi tedavisi olmayı düşünenler için en çok merak edilen konu da, operasyon sonrası gün gün değişimin nasıl olacağıdır. Özellikle ilk iki haftalık süreç, en çok değişim gözlenen zaman aralığı olarak sayılabilir.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk İki Hafta

 

  • Saç ekimi operasyonun yapılacağı ilk gün, kıyafet olarak gömlek veya hırka gibi kolay çıkarılabilen kıyafetler tercih edilmelidir. Operasyon sonrasında hastalar taburcu olurlar ve evde istirahat etmeleri önerilir. İlk günün gecesi, uyku pozisyonu da oldukça önemlidir. Kafanın olabildiğince dik tutulması ve yastık temasından kaçınılması gerekir. İlk gün saç ekimi yapılan bölgeye temas etmemek oldukça önemlidir.
  • İkinci gün, operasyon sonrasında kafa bölgesinde hafif şişlikler ve ağrılar oluşabilir. Bu son derece normaldir. Operasyonun ertesi günü, kontrole gidilir ve donör bölgenin bandajları çıkarılır. Ayrıca saçların ilk yıkaması da ikinci gün yapılmaktadır. Yıkama esnasında ekim yapılan bölgeye olabildiğince hassas davranılması, ekilen saç köklerinin tutunması açısından oldukça önemlidir.
  • Üçüncü gün, normal hayata devam edilebilir, ancak saç ekimi yapılan bölgenin hassasiyetini göz önünde bulundurmak gerekir. O bölgeye zarar verebilecek her türlü aktiviteden uzak durulması, ekilen saçların yerinden çıkmaması için önem taşımaktadır.
  • Dördüncü gün ile dokuzuncu gün arasındaki süreç benzer devam etmektedir. Bu dönemde ekim bölgesindeki saç ekilen kısımlarda iyileşme başladığından, kabuklanma oluşur. Kabuk oluşmasıyla birlikte hafif kaşıntılar da meydana gelebilmektedir.
  • Onuncu günden sonra da saç ekilen bölgede oluşmuş olan kabuklar yavaş yavaş dökülmeye başlar ve bu da tedavi sürecinin iyi gittiğini gösterir. Bu zamana kadar oldukça hassas davranılan saç ekimi bölgesine, artık yıkama yaparken kabuklardan kurtulabilmek adına biraz daha rahat davranılabilir.
  • On beşinci günden sonra ise artık biraz daha normal hayata dönülmüş sayılabilir. Yatış pozisyonunda yan dönmeye başlanılabilir. Ayrıca saç ekimi yaptıran kişi kendi tercihine göre olan bir şampuan da kullanmaya başlayabilir. Burada şampuan tercihinin bitkisel içerikli ve saç köklerini besleyen bir şampuandan yana kullanmak, saç ekimi sonrasında yeni saçların çıkışını destekleyecektir.

 

İkinci haftadan itibaren saçlar artık görünüm olarak normale dönmeye başlar. Bu süreç kişiden kişiye göre değişebilmektedir. İkinci hafta sonrası normal rutinlere dönülebilse de yine de dikkatli olunması önerilir. Özellikle kullanılacak saç bakım ürünlerinde kimyasallardan uzak durulmasında fayda vardır. Şampuan tercihinde de bu durumun göz önünde bulundurulması gerekir.  Bioxcin Forte Şampuan, özel geliştirilmiş bitkisel formülü sayesinde saç köklerini beslemektedir. Saç ekimi sonrası kullanıma da uygundur.