Saç Ekimi Sonrası İlk 25 Gün Yaşananlar Saç Ekimi Sonrası İlk 25 Gün Yaşananlar
Saç Ekimi Sonrası İlk 25 Gün Yaşananlar

Saç Ekimi Sonrası İlk 25 Gün Yaşananlar

08.06.22

Saç ekimi, genetik veya çevresel etkilerle kalıcı olarak saç dökülmesi yaşayan kişiler için kaybedilen saçlara yeniden kavuşmayı sağlayan etkili bir tedavi yöntemidir. Sağlıklı saç köklerinin belirlenerek, saç dökülmesi meydana gelen bölgeye nakledilmesi olarak tarif edilebilir. Saç ekimi, operasyon sonrası iyileşme sürecini de kapsayan uzun bir tedavi olarak değerlendirilir. Saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler, işlem sonrası süreçte kendilerini nelerin beklediğini bilerek daha rahat bir tedavi süreci geçirebilirler.

 

Saç Ekimi Sonrası 25 Gün

 

Saç ekimi işleminin ilk gününden itibaren, kişi için değişim başlar. Saç ekimi sonrası 25 gün, tedavi sürecinin önemli bir periyodudur.

Saç ekiminden sonrası ilk 48 saat, ekilen saç köklerinin tutunması bakımından oldukça kritiktir. Bu nedenle işlem sonrasında ekim bölgesine mümkün olduğunca temastan uzak durmak, kıyafet giyip çıkarırken dikkat etmek ve en önemlisi bölgeyi darbelerden korumak önem taşır.

Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde ekim bölgesinde kabuklanmalar oluşmaya başlar. Operasyonun hemen sonrasında açılan küçük kesilerin olduğu bölgelerde kabuklanmalar meydana gelir. Bu iyileşme sürecinin doğal bir parçasıdır. Kabuklar ortalama olarak, operasyondan 10 gün sonra tamamen temizlenir. Bu noktada kabukların kendiliğinden dökülmesine ve temizlenmesine izin vermek gerekir. Saç ekiminden 3 veya 4 gün sonra ilk yıkama gerçekleştirilir. Yıkama sırasında, oluşan kabuklar yumuşar ve nazik hareketlerle temizlenebilir. Ekilen saç köklerinin zarar görmemesi için saçlar yıkanırken dikkatli olunmalıdır.

Kabuk dökümü sürecinde kaşıntı meydana gelebilir ve son derece normaldir. Kaşıntı yaklaşık 15-20 gün sürebilir. Kaşıntı olduğunda mümkün olduğunca parmak uçlarıyla nazik hareketlerle kaşıntı giderilmeye çalışılmalıdır.

Saç ekiminden sonra birinci aya yaklaşırken hastaların bir çoğunda şok dökülme adı verilen geçici bir saç dökülmesi süreci başlar. Bu süreç genellikle hastaları endişelendirse de geçici olduğu unutulmamalıdır. Şok dökülme dönemi sonrasında dökülen saçlar yerini kalıcı ve güçlü saçlara bırakır. Bu süreçte saç köklerini besleyen ve güçlendiren şampuanların kullanılması yeni çıkacak olan saçların kalitesini arttırabilir. Bioxcin Forte Şampuan, özel geliştirilmiş bitkisel içeriği sayesinde saç köklerin beslenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur ve sağlıklı saç çıkışını destekler.