Saç Ekimi Sonrası İlk 4 Aylık Süreç Saç Ekimi Sonrası İlk 4 Aylık Süreç
Saç Ekimi Sonrası İlk 4 Aylık Süreç

Saç Ekimi Sonrası İlk 4 Aylık Süreç

21.01.22

Saç ekimi sonrası süreç, hastalar için en zorlu ve heyecanlı dönem olarak kabul edilebilir. Saç ekimi uzun bir süreci kapsamaktadır. Operasyon sonrasında, donör ve ekim bölgesinin iyileşmesi, ekim yapılan yerden yeni saçların çıkışı zaman istemektedir.

 

Saç Ekimi Sonrası İlk 2 Hafta

 

Operasyon sonrası ilk günler saç derisi son derece hassas olabilmektedir. Bu nedenle kıyafet giyip çıkarırken, yatıp kalkarken dikkat etmeli ve nazik olmalısınız. Bu süreçte doktorunuzun önerdiği her şeyi dikkatle uygulamalısınız. Saç ekimi sonrası ilk 2 gün ekilen saçların tutunabilmesi açısından kritiktir. Bu nedenle ekim bölgesine yapılan her temasta dikkatli olunmalıdır.

İlk iki haftada ekim bölgesinde kaşıntı ve kabuklanma görülmekte ve bu durum düzenli yıkamalarla kendiliğinden geçmektedir. Doktorunuz yıkama konusunda gerekli bilgileri verecektir. Saçları yıkarken de ekilen saçlara zarar gelmemesi açısından dikkatli olunmasında fayda vardır.

 

Saç Ekiminde 1. Ay ve Sonrası

 

Saç ekimi işleminden 1 ay sonra, kabuklar iyileşmiş ve genellikle kaşıntılar da oldukça azalmış olur. Kafa derisinde oluşan kızarıklık yaklaşık olarak 1-2 ay görülmeye devam edebilir. Bu süreçte şok dökülme olarak bilinen durum görülebilir. Bu durum da hastaların moralini bozabilmektedir. Ancak bunu en aza indirmek için saç ekimi sonrasında doğru saç bakım ürünleri kullanılması önerilir. Saçların sağlıklı ve güçlü çıkmasını destekleyici yapıda olan şampuanlar bu dönemde işinize yarayacaktır. ‘’Bioxcin Forte Şampuan’’ özel bitkisel içeriğiyle saç ekimi sonrasında saç köklerini besler ve sağlıklı saçların çıkmasını destekler.

 

Şok dökülme durumu genellikle 2.ayın sonunda tamamen bitmiş olur. Dökülme sebebiyle estetik açıdan hastanın hoşuna gitmeyen görüntüler oluşabilir ancak bu geçici bir durumdur. Dökülme durduktan sonra artık ekim bölgesinden esas saçlar çıkmaya başlayacaktır. Dökülme sürecinde uygun saç bakım ürünleri kullanıldığında saçların çıkma süreci de daha hızlı geçecektir. Saç ekimi sonrasında saçların güçlü ve sağlıklı olarak çıkmaya başlaması genellikle 4.ayda görülmeye başlanır. Bu nedenle 4.ay da saç ekimi sürecinde önemli bir dönemdir. Çıkan saçların kalitesi saç ekimi operasyonundan alınan sonucu belirlemektedir. Bu dönemde tüm saçların çıkışı gerçekleşmese de yavaş yavaş ekilen bölgeden çıkan saçlar görülmeye başlanır. Sürecin desteklenmesi için uygun bir şampuan ve bakım ürünleri kullanımı ilerleyen aylarda da saç ekimi bölgesinden uzayacak olan saçların güçlü ve sağlıklı olmasında rol oynayacaktır.

 

Saç ekimi sürecinde genel olarak ilk 4 ay, operasyonun sonuç vermesi açısından oldukça önemli bir dönemdir. Bu süreçte dikkat edilmesi gerekenler doğru saç bakım ürünlerinin kullanılması ve saç ekim bölgesinin hassasiyetine özen göstermektir. Gerekli bakım sağlandığında, saç ekimi tedavisiyle güçlü ve sağlıklı saçlara kavuşmak mümkündür.