Saç Ekimi Sonrası İlk Kesim Ne Zaman Yapılır? Saç Ekimi Sonrası İlk Kesim Ne Zaman Yapılır?
Saç Ekimi Sonrası İlk Kesim Ne Zaman Yapılır?

Saç Ekimi Sonrası İlk Kesim Ne Zaman Yapılır?

20.01.22

Saç ekimi, belli nedenlerden dolayı kalıcı olarak saç kaybı yaşamış kişiler tarafından tercih edilen bir operasyondur. Cerrahi bir işlem olduğundan, saç ekimi öncesi ve sonrası süreç, işlemden alınan verimi oldukça etkiler. Bu süreçlerle ilgili çok fazla merak edilen nokta vardır. Bunlardan bir tanesi de saç ekimi sonrası ilk kesim ile alakalı soru işaretleridir.

 

Saç Ekimi Sonrası Makasla Kesim

 

Saç ekimi işlemi öncesi saçlar kısaltılır. İşlem sonrasında saç ekimi bölgesiyle birlikte kısaltılan saçlar da uzadığından saç boylarında orantısızlık oluşabilir. Bu nedenle, saç ekimi yaptıran kişiler saç boylarındaki orantısızlık nedeniyle saçlarını kestirmek isteyebilir. Operasyondan ‘’2 ay’’ sonra makas ile saç kesimi yaptırılabilir. Ekilen saçların zarar görmemesi adına makine kullanılması önerilmez.

 

Saç ekimi sonrası saç derisinde birtakım kabuklanmalar, kızarıklıklar olabileceğinden uzunluğu farklı olan saçlar makas kullanılarak düzeltilmelidir. Saç kesimi berber tarafından yapılacaksa saç ekimi işlemi yapıldığı konusunda bilgi verilmelidir. Saç köklerinin zarar görmemesi açısından bu çok önemlidir.

 

Saç Ekimi Sonrası Makine ile Tıraş

 

Saç ekimi operasyonu sonrası saç derisinin iyileşme süreci işlemi yaptıran kişiler arasında değişiklik gösterebilir. Saç derisindeki kabuklanmalar, kızarıklıklar, kaşıntı gibi sorunlar tamamen geçtiğinde makine tıraşı uygulanabilir. Operasyondan 3 ay sonra makine tıraşı yapılabilse de bu süreç kişiden kişiye değişebilir. 3 ayın sonunda ekilen saçlar genel olarak köklerle tamamen buluşmuş olmaktadır ancak yine de makine tıraşı yapılırken saç köklerine zarar gelmemesi için dikkatli olunmalıdır.

 

Saç Ekimi Sonrası Tıraşta Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Saç ekimi sonrası süreç operasyondan etkili bir sonuç alabilmek adına oldukça önemlidir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra tıraş olurken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

  • Saç kestirirken kullanılan malzemelerin steril olması, operasyon sonrası enfeksiyon riskleri açısından önemlidir.
  • Berberde saç kesimi yapılacaksa mutlaka saç ekimi yaptırıldığı bilgisi berbere verilmelidir.
  • Operasyondan 2 ay sonra yapılan saç kesimi sırasında ağrı hissediliyorsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

 

Saç ekimi işleminden istenen verimin alınabilmesi için sonraki süreçte saçlarla ilgili yapılacak her işlem doğru zamanda, doğru yerlerde ve doktora danışılarak yapılmalıdır.