Saç Ekimi Sonrası İzler Ne Zaman Geçer? Saç Ekimi Sonrası İzler Ne Zaman Geçer?
Saç Ekimi Sonrası İzler Ne Zaman Geçer?

Saç Ekimi Sonrası İzler Ne Zaman Geçer?

27.01.22

Saç ekimi tedavisi yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de operasyon sonrasında saç derisinde oluşan izlerin geçip geçmeyeceği veya ne kadar sürede geçeceğidir.

 

Saç ekimi işleminde, bir donör bölge belirlenir ve o bölgeden greft adı verilen sağlıklı saç kökleri alınarak, saçsız bölgede açılan küçük kanallara ekilir. Bu işlem sonucunda yaralar ve kızarıklıklar oluşması son derece normaldir. Saç ekiminden sonra oluşan yaraların iyileşmesi ve izlerin geçmesi için gereken süre kişiden kişiye değişebilmektedir. Kimi hastalarda bu süreç üç hafta gibi kısa bir sürede tamamlanırken, kimilerinde yaklaşık üç ayı bulabilmektedir. Bu noktada belirleyici olan, cilt hassasiyeti ve operasyon sonrası süreçte dikkat edilmesi gerekenlere uymaktır. Saç ekimi sonrasında, bölgenin hassasiyetine ne kadar dikkat ederseniz yaraların iyileşmesi ve izlerin tamamen geçmesi o kadar kısa sürecektir.

 

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklıklar Ne Zaman Geçer?

 

Saç ekimi operasyonu sonrası, kafa derisinde noktasal kızarıklıklar olması son derece doğaldır. Beyaz tenli kişilerde bu kızarıklıklar daha belirgin görünebilmektedir. Kızarıklıkların tamamen geçme süresi, yukarıda da belirttiğimiz gibi, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Operasyon sonrası süreçte, bazı konulara dikkat ederek kızarıklık ve yaraların iyileşme süresini kısaltmak mümkündür. Ortalama olarak, görünümün tamamen normale dönmesi 3 ayı bulabilmektedir.

 

Kızarıklıklar İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

Operasyon sonrasında, saç ekimi yapılmış olan bölge son derece hassas olacağından, çeşitli etkenler kızarıklığı artırabilir.  Günlük hayatta uygulanabilecek bazı öneriler, kızarıklığın tetiklenmesini engelleyecektir.

Saç ekimi yapılan bölgeyi güneş ışınlarına maruz bırakmamak, kızarık görünümün azalması için oldukça önemlidir. Ayrıca çok sıcak suyla duş almamak ve saç bakımında kullanılan ürünlerin kimyasal madde içermemesi de kızarıklıklar için faydalı olabilecek önerilerdendir. Saç ekimi işlemi sonrası zaman geçtikçe, saç derisinde kabuklanmalar oluşur ve yaralar iyileşmeye başlar. Saç derisi kabuklardan tamamen arındığında ise kızarıklıklar yerini pembeleşmiş bir görünüme bırakır. Pembeleşmiş saç derisi görüntüsü de zamanla tamamen geçer, saçlar çıkmaya başladıktan sonra da görünüm normale döner. Yani saç ekimi sonrası izler ne zaman geçer sorusuna verilebilecek en sağlıklı cevap izlerin zamanla çoğunlukla tamamen geçtiğidir.