Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Giderilebilir? Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Giderilebilir?
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Giderilebilir?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Giderilebilir?

31.03.22

Saç ekimi, baş üzerinde saçlı olarak belirlenen donör bölgeden, dökülmeye karşı dirençli ve sağlıklı saç köklerinin toplanarak saçsız bölgede açılan kanallara ekilme işlemidir. Bu kanallar küçük cerrahi kesikler yoluyla açılır. Bu nedenle saç ekimi işlemini sonrasında iyileşme süreci takip eder. Saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde hastalarda en sık rastlanan şikayetlerden biri de kaşıntıdır. Saç ekimi sonrası açılan küçük kesilerin iyileşme sürecinde kabuk tutma ve atma sürecinde kaşıntı oluşumu son derece normaldir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Neden Olur?

Saç ekimi sonrası oldukça normal bir durum olarak kabuk edilen kaşıntı, belli sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu sebeplerden en sık rastlanılanları; kabuklanma, saç uzaması, enfeksiyon ve alerji olarak sıralanabilir.

Kabuklanma:

Operasyon sonrası iyileşme sürecinde oluşan kabuklanma, saç ekimi sonrası kaşıntı sorununun başta gelen sebeplerindendir. Ekim esnasında saç derisinde açılan küçük kesikler, iyileşme sürecinde yerini kabuklanmaya bırakır. Kabuk oluşumu kaşıntıyı arttırabilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, kabukları kaşımamaktır. Kaşımadan durulamıyorsa da tırnaklar kullanılmadan, parmak uçlarıyla nazik hareketlerle kaşıntının giderilmesi önerilmektedir.

Saç uzaması:

Saç uzaması, saç ekimi sonrası meydana gelen kaşıntının bir diğer sebebi olarak görülebilir. Saç uzaması kaynaklı kaşıntı genellikle saç ekimi sonrası 1-2 aylık süreçte meydana gelebilmektedir. Bu durum da kabuklanma gibi son derece normaldir ve mümkün olduğunca kaşınmaması gerekir.

Enfeksiyon & Alerji

Enfeksiyon ve alerji durumu, saç ekimi sonrası meydana gelen kaşıntının nadir görülen sebepleridir. Enfeksiyon ve alerji durumu genellikle operasyon sonrası süreçte dikkatli davranılmadığında meydana gelebilmektedir. Saç ekimi sonrası kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmesi ve doktor tarafından verilen ilaçların düzenli kullanılması önemlidir. Saç ekimi sonrası kaşıntının enfeksiyon veya alerjiden dolayı meydana geldiği düşünülüyorsa vakit kaybetmeden doktora görünülmesi tavsiye edilir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Giderilebilir?

 Saç ekimi sonrası kaşıntı giderici ve kaşıntının en aza indirilebilmesi için bazı öneriler verilebilir.

  • Güneş ışığından mümkün olduğunca uzak durmak ve pis, tozlu, nemli ortamlarda bulunmaktan kaçınmak.
  • Kimyasal içerikli olmayan ürünlerle saçları düzenli olarak yıkamak.
  • Hekimin yönergeleri dışına çıkmamak ve hekime danışmadan bir ürün kullanmamak
  • Anormal derecede şiddetli kaşıntı olduğu durumlarda vakit kaybetmeden doktora görünmek ve doktora danışmadan kaşıntı ilacı kullanmamak