Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır? Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?
Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Normal Yatılır?

02.02.22

Saç ekimi, belli nedenlerden dolayı saçlarını kalıcı olarak kaybetmiş kişilerin başvurmuş olduğu bir tedavi yöntemidir. Saç ekiminin başarılı olabilmesi için işlem sonrası süreç oldukça önemlidir. Saç ekiminden sonra ekim yapılan bölgenin herhangi bir hasar görmemesi adına, giyilmesi gereken kıyafetlerden yatış pozisyonuna kadar her şeye dikkat edilmelidir. Özellikle saç ekimi sonrası yatış pozisyonu konusu, operasyon sonrası ilk günlerde en çok dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

 

Saç Ekimi Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır?

 

Saç ekimi sonrası ilk gece oldukça önemlidir. Hem donör bölge hem de ekim yapılan bölge oldukça hassas olacaktır. Bu nedenle saç ekimi sonrası ilk günler, sırt üstü ve düz bir şekilde yatmaya dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca sağa veya sola dönmekten kaçınılmalıdır. Her hareket ve temas ekim yapılan bölgedeki saç köklerin tutunmasına engel olabilir. Ekilen saç köklerinin tam anlamıyla tutunabilmesi için olabildiğince sabit kalmaları gerekir. İlk 48 saat ekim bölgesi ile temas etmemeye özen gösterilmelidir. Bu nedenle ilk iki gece belirtilen pozisyonda uyunması yastık ve yorgan teması olmaması bakımından önemlidir.

 

Donör bölge üzerine yatılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Yaklaşık 10 gün boyunca ensenin üzerine yatmak donör bölgeye zarar vermez ancak hafif de olsa ağrıya neden olabilir.  Asıl önemli olan, saç ekiminin yapılmış olduğu bölgenin korunmasıdır. Yatarken ekilen saç köklerinin herhangi bir şekilde zarar görmemesi için olabildiğince sabit ve yastıkla temas olmadan yatılması önerilmektedir.

 

İlk on gün ekilen saçların tutunması açısından kritik olduğundan, işlemden sonraki ilk hafta, ekim yapılan bölgenin üzerine yatmamaya özen göstermelidir. Doktorların önerilerine göre onuncu günden sonra yan yatmaya başlanılabilir. Ayrıca yüksek bir yastık kullanmak da ekilen saç köklerinin tutunmasını kolaylaştırmaktadır.

 

Saç ekiminden yaklaşık on gün sonra, yavaş yavaş normal yatmaya başlanılabilir. Bu noktada doktorların görüşü oldukça önemlidir. Doktor tavsiyesi doğrultusunda, operasyondan on gün sonra normal pozisyonda yatmaya başlanılabilir.