Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Neden Olur? Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Neden Olur?
Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Neden Olur?

Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Neden Olur?

02.02.22

Saç ekimi, titizlikle yapılması gereken ve son derece etkili sonuçlar alınabilen tıbbi bir işlemdir. Son günlerde sıkça tercih edilen saç ekimi operasyonu sonrası sivilcelenmenin neden oluştuğu ise bir merak konusudur. Özellikle bunu yaşayan kişiler, saç ekimi sonrası sivilcelenmenin normal olup olmadığı konusunda endişelenmektedir ancak bu durum son derece yaygındır. Saç ekimi sonrası sivilcelenmenin farklı nedenleri olabilir.

Saç Ekiminden Kaynaklanan Sivilce Oluşumu

Saç ekimi tedavisi sonrası oluşan sivilce çoğunlukla, kıl köklerinin saç derisinden çıkarken o bölgeyi tahriş etmesinden kaynaklanmaktadır. Kıl batığı gibi sebeplerden dolayı sivilce görülebildiği gibi saç ekimi konusunda da durum benzer şekildedir. Yeni ekilen saç kökleri çıkarken sivilceye sebep olmaktadır. Bu sivilcelerin kesinlikle sıkılmaması gerekir; saç köklerinin sağlıklı bir şekilde çıkması için sivilceli bölgeye dokunmamak gerekir. Saç ekimi sonrası çıkan sivilceler normal büyüklüktedir. Buna karşın, eğer iltihaplı, acılı ve büyük sivilceler çıkıyorsa doktora gitmek faydalı olacaktır.

Saç ekimi sonrası çıkan sivilceler, bazen de kişilerin yeterince özenli davranmamasından kaynaklanmaktadır. Saç ekilen bölgenin temiz tutulmaması durumunda, biriken toz ve kirlerden dolayı da sivilce çıkabilir. Bu nedenle bölge hijyenine dikkat edilmesi gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Sivilcelenme Olduğunda Yapılması Gerekenler

Saç ekimi sonrasında oluşan sivilcelerle en etkili şekilde baş edebilmek için öncelikle bu sivilcelerin neden çıktığının ve karakterinin nasıl olduğunun tespit edilmesi gerekir. Donör bölgedeki sivilcelenme ilk 2 ayda gözlemlenirken, sonrasındaki 4 ay boyunca saç ekimi yapılan bölgede sivilce görülmesi normaldir. Eğer çıkan sivilceler büyük ve iltihaplıysa, bu iltihabın doktor tarafından boşaltılması gerekir.