saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekimi Sonrası Yapılmaması Gereken 7 Şey!

Saç Ekimi Sonrası Yapılmaması Gereken 7 Şey!

31.10.21

Saç ekimi oldukça ciddi bir operasyon sürecidir. Başladığı andan itibaren tam iyileşme süreci meydana gelene dek, gerek fiziksel olarak gerekse psikolojik olarak dikkat edilmesi gereken hususlara özenle yaklaşılmalıdır. Aksi taktirde negatif yönde sonuçlar meydana gelebilir. 6 ay sonra çıkmaya başlayan saçların sağlıkla uzaması ve başarılı bir folikül gelişimi için aşağıda yer alan 7 şeye daha fazla dikkat edilmelidir.

  1. Ekim Bölgesinin Üzerine Yatılmamalıdır!

Saç ekim bölgesi bir süre boyunca hassaslığını korumaya devam eder. Bu nedenle bu bölgenin üzerine yatılmamalıdır, Yastık, yorgan ya da giysilerin bölgeye değmemesi gerekir. Temastan kaçınmaya dikkat edilmeli ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Daha çok düğmeli ve fermuarlı giysiler tercih edilerek baştan geçirme durumundan uzak durulmalıdır. İyileşme boyunca yüz üstü yatmak en doğrusudur.

  1. Ağır Aktivitelerden Kaçınılmalıdır!

Saç ekim operasyonu sonrasında en az iki hafta boyunca ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Yüzme, top sporları gibi ve ağır hareket içeren egzersizlerden uzak durulmalıdır. Ağır hareketler terlemeyi arttıracağı için saç köklerine zarar verme olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

  1. Yıkama Yapılmamalıdır!

Saç ekiminden sonraki iki gün boyunca yıkama işlemi yapılmamalıdır. Saç köklerine su temas ettirilmemeli ve herhangi bir kozmetik ürünü de kullanılmamalıdır. Saç kökleri bu kullanımlardan zarar görebilir ve enfeksiyon oluşumu başlayabilir.

  1. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır!

Saç ekimi öncesinde de sonrasında da kan sulandırıcı tüm ilaçlardan ve gıdalardan uzak durulmalıdır. Operasyon sırasında kanamaya neden olabilir ve pıhtılaşma zorlaşabilir.

  1. Güneş Işığına Maruz Kalınmamalıdır!

Saç ekimi sonrasında direkt olarak güneş ışığına kesinlikle maruz kalınmaması gerekir. Güneşin zararlı ışınları saç köklerine işleyerek enfeksiyon riskini arttırır. Bu nedenle şapka kullanımı oldukça önemlidir.

  1. Havlu Kullanılmamalıdır!

Saç ekimi sonrasında yıkama için uygun döneme girildiğinde kurutma işlemi için kesinlikle havlu tercih edilmemelidir. Saç derisini tahriş eder. Saç kurutma makinesi kullanılmalıdır.

  1. Alkolden Uzak Durulmalıdır!

Saç ekimi öncesinde ve sonrasında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de alkol tüketimidir. Alkol, tütün, asit ve kafein içerikli yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekiyor. Bu tür maddeler kanı sulandırarak, pıhtılaşmayı zorlaştırır.