Saç Ekimi Sonrasında Donör Bölgeye Krem Sürülür mü? Saç Ekimi Sonrasında Donör Bölgeye Krem Sürülür mü?
Saç Ekimi Sonrasında Donör Bölgeye Krem Sürülür mü?

Saç Ekimi Sonrasında Donör Bölgeye Krem Sürülür mü?

31.03.22

Saç ekimi, donör bölge adı verilen saç dökülmesine karşı dayanıklı ve güçlü olan saçların bulunduğu bölgeden sağlıklı saç köklerinin belirlenen yöntem ile toplanarak, saçsız bölgede açılan kanallara ekilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde, saç dökülmesinden dolayı kişide oluşan estetik kaygı giderilir. Yoğun saç dökülmesi sonucu kellikle karşı karşıya kalan kişiler için etkili bir estetik tedavi yöntemidir. Saç ekimi işlemi sonrasında, ekim yapılan bölgenin bakımı kadar donör bölgenin bakımı da önem taşır.

 

Saç Ekimi Sonrası Donör Bölgenin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Saç ekimi işleminden sonra donör bölge, açık yaralar olduğundan dolayı bandajlanır. İşlemden üç gün sonra donör bölgenin bandajı çıkarılır ve iyileşme süreci başlar. Hastaların bandajı kendileri çıkarmamaları gerekir. Donör bölge bandajı çıkarıldıktan sonra, iyileşme sürecinin doğal bir parçası olarak ekim yapılan bölgede olduğu gibi donör bölgede de kabuklanmalar başlar. Kabuklanma sonucu oluşabilecek kaşıntı durumunda mümkün olduğunca bölgeyi kaşımamaya özen göstermek, şiddetli kaşıntı durumunda ise parmak uçları ile hafif baskılar ile kaşıntı hafifletilebilir.

Saç ekimi sonrası donör bölgenin yara görünümünün iyileşmesi yaklaşık olarak 10 gün sürer. Bu süre, bazı kişilerde daha kısa, bazı kişilerde ise daha uzun olabilir. Saç ekiminden sonra donör bölgedeki yara görünümünün geçmesi için doktor önermediği sürece krem kullanmaya gerek yoktur.

Saç ekimi sonrası, saçlar yıkanmaya başlandığında, burada kullanılacak olan şampuanın bitkisel içerikli olmasına dikkat etmek, hem ekim bölgesinin hem de donör bölgenin iyileşmesi bakımından önemlidir. Kimyasal içerikler, bölgenin hassasiyetine uygun olmamakla birlikte, iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve istenmeyen durumlara sebep olabilir. Bu noktada hassas ve besleyici içerikte bitkisel şampuanlar iyileşme sürecini destekleyici etkiye sahiptir.

Yıkama esnasında saç derisine nazik hareketler ile masaj yapılması, kan dolaşımının artmasını sağlayarak donör bölgenin iyileşmesini de hızlandırabilir.

 

Saç ekimi sonrası, hem ekim bölgesine hem de donör bölgeye gerekli özen gösterilerek, sağlıklı bir iyileşme süreci geçirilmesi mümkündür. Saç ekimi sonrası donör bölge krem sürülmeden de kendi kendine iyileşebilir. Saç ekimi sonrası saç derisinde yara görünümü normaldir ve zamanla geçer. Süreci hızlandırmak adına doktora danışmadan krem veya ilaç kullanılmamalıdır.