Saç Ekimi Sonrasında Şok Dökülme Ne Zaman Başlar? Saç Ekimi Sonrasında Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?
Saç Ekimi Sonrasında Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

Saç Ekimi Sonrasında Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

31.03.22

Saç ekimi, yalnızca operasyon anından ibaret olmayan, sonrasındaki süreçle beraber değerlendirilmesi gereken bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi yaptırmadan önce, operasyon esnasında ve sonrasında sizi neler beklediğini bilmek ve sürece hakim olmak, operasyonun başarısını etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Özellikle saç ekimi sonrası süreçte olası durumları bilmek, iyileşme sürecinde endişelenmemek ve sürecin farkında olmak adına önemlidir.

Saç ekimi sonrasında meydana gelen ve birçok hastada endişeye neden olan durumlardan birisi de şok dökülmedir. Şok dökülme saç ekimi tedavisinin bir parçasıdır ve son derece normal bir durumdur.

 

Şok Dökülme Ne Zaman Başlar?

Saç ekimi operasyonu sonrası ekim yapılan bölgede saç köklerinin üzerinde bulunan saç tellerinin geçici olarak dökülmesi durumuna şok dökülme denir. Saç ekimi sonrası şok dökülme, birçok hasta için hayal kırıklığına yol açabilir ve endişe yaratabilir. Bunun geçici bir durum olduğu göz önüne alınarak endişe edilmemelidir.

Saç ekimi sonrasında şok dökülme, genellikle 1-3 aylık süreç içerisinde meydana gelebilir. Şok dökülmenin saç ekiminden sonra ne zaman başlayacağı, şiddeti ve ne kadar süreceği kişiden kişiye değişebilir. Şok dökülme genellikle iki hafta içerisinde tamamlanır. Şok dökülme süreci tamamlandıktan ortalama 1-2 ay sonra kişinin yeni saçları çıkmaya başlar.

 

Şok Dökülme Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekimi sonrasında birçok hastada görülen ve sürecin doğal bir aşaması olan şok dökülme sürecinde bazı noktalara dikkat edilerek şok dökülme süreci daha rahat atlatılabilir. Genel olarak bu süreçte dikkatli olunması gereken noktalar şöyle sıralanabilir;

 

  • Sağlıklı beslenme ve bol su tüketimi saç ekimi sonrası iyileşme sürecinde saç köklerinin beslenmesi konusunda fayda sağlayabilir.
  • Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, çıkacak olan yeni saçların kalitesinin olumsuz etkilenmemesi adına önemlidir.
  • Ağır sporlardan kaçınmak özellikle ilk bir ay oldukça önemlidir. Terleme, bu süreçte saç köklerinin hassasiyeti bakımından istenilen bir durum değildir.
  • Doğru saç bakım ürünleri kullanmak saç ekimi sonrası süreçte oldukça önemli noktalardan biridir. Kimyasal içerikli ürünlerden kaçınmak, mümkün olduğunca bitkisel ve temiz içerikli, saç köklerini besleyici nitelikte şampuanlar tercih etmek şok dökülme sürecinin daha rahat atlatılmasını sağlayacaktır.