Saç Ekiminden Sonra İlk 1 Ay Saçlar Yıkanır mı? Saç Ekiminden Sonra İlk 1 Ay Saçlar Yıkanır mı?
Saç Ekiminden Sonra İlk 1 Ay Saçlar Yıkanır mı?

Saç Ekiminden Sonra İlk 1 Ay Saçlar Yıkanır mı?

02.02.22

Saç ekimi, öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaları olan, gelişmiş teknoloji sayesinde kolaylıkla uygulanan ve başarılı sonuçlar elde edilen tıbbi bir işlemdir. Saç ekimi öncesindeki hazırlıklar kadar, sonrasındaki süreci en doğru şekilde geçirmek de çok önemlidir. Saç ekiminden sonraki bakım süreci büyük öneme sahiptir. Özellikle saç ekimi sonrası saç yıkama işlemi birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur.

Saç ekimi sonrası ilk yıkama, saç ekiminden 2-3 gün sonra gerçekleşir. Bu sürece kadar saçlar kesinlikle yıkanmamalıdır çünkü bu günler, ekilen saç köklerinin saç dersine tutunması açısından büyük öneme sahiptir. Saç ekilen bölgede ve donör bölgede kabuklanma olabileceği için saçlar hassas bir şekilde, yavaşça yıkanmalıdır. Sıcak suyla yıkamaktan kaçınmak gerekir; ılık veya soğuk su tercih edilmelidir. Saç derisine hassas davranılmadığı takdirde saç kökleri zarar görebilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkamanın Önemi

Saç ekimi sonrası ilk 1 ay içerisindeki yıkamalar çok önemlidir ve hassasiyetle yapılması gerekir. Saç ekimi sonrası ilk saç yıkama işlemi ekstra önem taşımaktadır. Ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve saç derisine iyice tutunması gerekir. Bu nedenle saç ekimi sonrası ilk yıkamanın işlem merkezinde, doktor tarafından yapılması daha doğru olacaktır.

Saç Ekiminden Sonraki İlk Ayda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Saç ekiminden sonraki ilk ay, ekilen saç köklerinin tamamen yerleşmeye başladığı dönemdir. Bu nedenle baş bölgesine hiçbir şekilde temas edilmemesi gerekir. Bu anlamda, bu süreçte evde dinlenmek en sağlıklı yol olacaktır. Saç ekimi sonrası ilk ayda yaralar kabuklanır ve dökülür, bu durum yaraların iyileştiğini gösterir. Kabuklara kesinlikle dokunmamak ve kendiliğinden dökülmelerine izin vermek gerekir. Saç ekiminden sonraki 1 ay boyunca, saç yıkama işlemleri doğru şampuanlar ile yapılmalıdır. Bioxcin Forte Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Şampuan, saç ekimi işleminden sonra kullanılmaya uygundur ve ekilen saçların güçlenmelerini ve canlılıklarını korumalarını destekler.