saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekiminden Önce Yapmanız Gerekenler

Saç Ekiminden Önce Yapmanız Gerekenler

30.11.21

Saç ekimi işlemi son dönemde oldukça popülaritesi artmış ve gelişen tıp teknolojisi ile de sıkça tercih edilen bir tedavi haline gelmiştir. Operasyon öncesinde alınması gereken önlemler tedavinin başarılı olmasında büyük önem taşır. Uygulaması oldukça kolay olan bazı noktalara dikkat edildiğinde operasyon öncesi süreç kolay atlatılabilir.

 

Saçların görünümü kişinin özgüvenini etkiler. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan yoğun saç dökülmesi, kişinin sosyal hayatında ve özgüveni üzerinde bazı olumsuz etkilere yol açabilir. Dökülmenin kaynağını bulmak en başta yapılması gereken şeydir. Saç ekimi teknolojisi, problemin kaynağı bulunduktan sonra tüm çabalara rağmen hala saçlar dökülüyorsa son çözüm olarak değerlendirilmelidir. Teknolojinin gelişmesiyle saç ekimi operasyonlarında başarı artsa da saç ekimi öncesi ve sonrası süreç operasyonun başarısı için kritiktir.

 

Saç ekimi tedavisini bütünsel olarak ele alırsak operasyon öncesi, operasyonun gerçekleşmesi ve sonrası olmak üzere üç aşamadan bahsedebiliriz. Bu yazıda operasyon öncesi süreçte yapmanız gerekenleri derledik.

 

Operasyon Öncesi İlaç Kullanımı:

 

Saç ekimi öncesi ilaç kullanımıyla ilgili genel bir kısıtlama olmasa da operasyondan 7- 10 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçların kullanımından uzak durulması tavsiye edilir.

 

Alkol ve Sigara Kullanımı:

 

Saç ekim işlemi öncesi bu iki maddeden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu durum, operasyonun başarılı olmasında oldukça önemli rol oynar. Eğer bu maddeleri kullanıyorsanız, operasyon öncesi 7-10 günlük süreçte kullanım bırakılmalıdır.

 

Saç Temizliği ve Kıyafet:

 

Operasyon öncesi saçlar temiz olmalıdır. Bunun için de bitkisel ve doğal içerikli şampuanlar kullanmak faydalı olacaktır. Ayrıca operasyon gününde kıyafet tercihinizi saçınıza temas etmeden giyilip çıkarılabilecek bir giysiden yana yapmanız gerekir.

 

Beslenme:

 

Operasyon öncesi beslenme ile ilgili kesin yasaklar yoktur ancak sindirim sisteminizi zorlamayacak besinler tüketmeniz önerilebilir. Ayrıca alışkın olmadığınız besinler tüketmemeniz de operasyon sürecinde herhangi bir sıkıntı yaşamanızı engelleyecektir.

 

Saç Bakımında Kimyasallardan Uzak Durmak:

 

Saç bakım rutinlerinde kimyasal ürünlerden uzak durmak sadece saç ekimi öncesinde değil her zaman saçın sağlığı açısından önemlidir. Bitkisel içerikli ürünler kullanmaya özen gösterilmelidir. Saç ekimi işlemi öncesinde yapmanız gerekenler arasında öncelikle jöle, saç spreyi gibi ürünlerin kullanılmasından kaçınılmalıdır.