Saç Ekiminden Sonra İlk 20 Gün Nelere Dikkat Edilmeli? Saç Ekiminden Sonra İlk 20 Gün Nelere Dikkat Edilmeli?
Saç Ekiminden Sonra İlk 20 Gün Nelere Dikkat Edilmeli?

Saç Ekiminden Sonra İlk 20 Gün Nelere Dikkat Edilmeli?

31.03.22

Saç ekimi işlemi, saç dökülmesi sonucu kellik sorunu yaşayan ve estetik kaygıları olan kişiler için etkili bir tedavi yöntemidir. Baş bölgesinde, saç dökülmesine karşı dirençli ve sağlıklı saç köklerinin alınarak saçsız bölgeye ekilmesi ile uygulanır. Saç ekimi, operasyon sonrası ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Saç ekimi sonrası süreçte dikkat edilmesi gereken unsurlar, işlemin başarısını etkileyen önemli noktalardan biridir.

 

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Saç ekimi tedavisinden sonraki süreçte dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. Özellikle saç ekimi yapılmış olan bölge oldukça hassastır. Saç ekimi sonrası süreçte, ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde tutunabilmesi için yatış pozisyonundan yapılacak aktivitelere kadar birçok noktada hassas olunması gerekir.

  • Kaşıntı

Saç ekimi sonrası ilk iki hafta kaşıntı oluşması oldukça normaldir. Bu kaşıntılar kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve 2 aya kadar devam edebilir. Saç ekimi sonrası kaşıntı sorunu olduğunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bölgeyi kaşımamaya özen göstermektir. Dayanılmaz bir kaşıntı olduğu durumda, nazik hareketlerle parmak uçları kullanılarak kaşıntının hafifletilmesi tavsiye edilir.

  • Fiziksel Aktiviteler

Saç ekimi sonrası terlemeye sebep olabilecek aktivitelerden kaçınılması önerilir. Özellikle ağır spor aktiviteleri, saç derisinin gerilmesine sebep olabilecek aktivitelerden kaçınmak, ekilen köklerin yerinden çıkmaması için oldukça önemlidir. Bunlar dışında hafif yürüyüşler yapmakta sakınca yoktur.

  • Yatış Pozisyonu

Saç ekimi sonrasında özellikle ilk iki haftalık süreçte yatış pozisyonuna dikkat etmek önemlidir. Ekim bölgesini mümkün olduğunca dik tutacak şekilde yatmak bu süreçte faydalı olacaktır.

  • Saç Bakım Ürünleri

Saç ekiminden sonraki ilk yıkamadan itibaren kullanılacak olan şampuan ve diğer saç bakım ürünleri oldukça önemlidir. Bu süreçte iyileşmeyi destekleyici nitelikte bitkisel ve temiz içerikli ürünlerin kullanılması, kimyasal içeriklerden uzak durulması istenmeyen durumların oluşmaması adına çok önemlidir. Özellikle ilk 20 günlük süreçte hassas içerikli ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

 

Saç ekiminde ilk 20 gün, ekilen saç köklerinin tutunabilmesi ve işlemin başarısı için kritik bir süreçtir. Belli noktalara özen gösterildiğinde rahat bir şekilde geçirilebilmektedir. Saç ekimi sonrası süreçte doktorunuzun yönergeleri de yol göstericidir ve sürecin sağlıklı atlatılması için önemli bir noktadır.