Saç Ekiminden Sonra Yıkama Ne Zaman Yapılır? Saç Ekiminden Sonra Yıkama Ne Zaman Yapılır?
Saç Ekiminden Sonra Yıkama Ne Zaman Yapılır?

Saç Ekiminden Sonra Yıkama Ne Zaman Yapılır?

09.06.22

Saç ekimi, çeşitli sebeplerden dolayı kalıcı olarak saç kaybı yaşamış kişiler için etkili bir tedavi yöntemidir. Cerrahi bir estetik operasyon olan saç ekimi, öncesi ve sonrası süreçleri ile bir bütün olarak ele alınmalıdır. Özellikle saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler, operasyonun başarısını etkileyen önemli noktalardır.

Saç ekimi sonrası süreçle ilgili en çok merak edilen noktalardan bir tanesi de saç ekimi sonrası yıkama konusudur. Özellikle ilk yıkama, saç ekimi yaptırmayı düşünen kişiler tarafından merak edilir.

 

Operasyon Sonrası İlk Yıkama

 

Saç yıkama konusu, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken temel noktalardan bir tanesidir. Saç ekimi yapıldıktan sonra saç bakımına önem verilmelidir. Genellikle saç ekimi operasyonunun üzerinden geçen üçüncü veya dördüncü gün ilk yıkama yapılmalıdır. Bu noktada doktorun önerisine göre hareket edilmelidir. Gerekli koşullar sağlanarak ve dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edilerek ilk yıkama evde yapılabilse de, ilk yıkamanın saç ekimi yapılan klinikte gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Saç ekimi sonrası donör ve ekim bölgesinin hassasiyetinden dolayı yıkama esnasında hekim yönergelerini dikkate almak önem taşır. Operasyon sonrasında ekilen saç köklerinin yerinden çıkmaması için yıkama esnasında mümkün olduğunca nazik olunmalıdır. Ayrıca ekim sonrası saç derisinde oluşan kabukların da nazikçe temizlenerek saç köklerinin beslenme ve güçlenmesi sağlanmalıdır. Yıkama sonrası saçların ıslak kalmaması ve nazikçe kurutulması da tavsiye edilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Saç Bakım Ürünleri Hangi Özellikleri Taşımalı?

 

Saç ekimi sonrası oldukça önemli bir nokta olan saç bakımı için tercih edilecek olan ürünler de belli özellikleri taşıyor olmalıdır. Bu noktada saç ekimini gerçekleştiren doktorun tavsiyeleri dikkate alınarak seçim yapılmalıdır. Saç bakımında kullanılacak olan şampuan ve diğer ürünlerin kimyasal içerikli olmaması önemlidir. Mümkün olduğunca bitkisel, saç köklerini besleyici ve güçlendirici içeriklerin kullanılması tavsiye edilir.

Bioxcin Forte Şampuan, özel geliştirilmiş bitkisel formülü ile saç köklerini besleyerek saçların güçlenmesini sağlar ve saç ekimi sonrası sağlıklı saç çıkışını destekler.