Saç Ekiminden Sonraki İlk 1 Ay Nasıl Geçer? Saç Ekiminden Sonraki İlk 1 Ay Nasıl Geçer?
Saç Ekiminden Sonraki İlk 1 Ay Nasıl Geçer?

Saç Ekiminden Sonraki İlk 1 Ay Nasıl Geçer?

25.02.22

Saç ekimi, genetik veya çevresel etkiler sonucu saç kaybı yaşamış kişiler için yeniden saçlara kavuşmak adına etkili bir tedavi yöntemidir. Sağlıklı saç köklerinin cerrahi yöntemler yoluyla alınırak, saç köklerinin aktif olmadığı ve saç kaybı oluşmuş bölgeye nakledilmesi işlemidir. Saç ekimi; operasyon öncesi ve sonrası süreçler bütünü olarak düşünülebilir ve hem öncesi hem sonrası dikkat edilmesi gereken noktaları içinde barındırır.

Saç ekimi sonrası süreç, niceliğinden dolayı endişe yaratsa da hekim tavsiyelerine sadık kalınarak rahat ve maksimum verimle atlatılabilir. Saç ekimi sonrası 1 ay tedavi sürecinde önem taşıyan bir zaman aralığıdır.

 

Saç Ekimi Sonrası 1 Aylık Süreç

 

Saç ekiminden sonraki ilk 48 saat oldukça kritiktir. Ekilen saç köklerinin sağlıklı bir şekilde saç derisine tutunabilmesi adına yatıp kalkarken, kıyafet giyip çıkarırken dikkatli olunmalıdır. Risk oluşturmaması adına, fermuarlı veya düğmeli, kafadan geçmeden çıkarılabilecek kıyafetler tercih edilmesi operasyon sonrası ilk günlerde önerilmektedir. Ayrıca yatarken ekilen saç köklerine baskı olmaması için olabildiğince dik yatmaya özen gösterilmelidir.

 

Saç ekim tekniğine göre operasyondan sonraki gün ya da 3-4 gün sonra ilk yıkama yapılır. Genellikle ilk yıkamanın klinikte yapılması tavsiye edilir. İlk yıkama sonrası yıkamalar hekim yönergeleri ile evde yapılabilir. Bu noktada şampuan seçimi oldukça önemlidir. Hassas saç köklerine uygun olarak saç köklerini besleyici ve güçlendirici içerikte şampuanların kullanımı tavsiye edilmektedir. Bioxcin Forte Şampuan, bitkisel içeriği ve lipozom teknolojisi sayesinde saç köklerine etki ederek güçlü saçların çıkışını destekler.

 

Saçlar yıkandıkça, iyileşme sürecinde oluşan kabuklar kendiliğinden dökülür ve böylece saç kökleri nefes almaya ve beslenmeye başlar. Yaklaşık 10 gün içinde oluşan kabuklar kaybolur. Kabuk dökümü döneminde kaşıntı olabilir ve son derece normaldir. Kaşıntı durumu yaklaşık olarak 15-20 gün sürebilir. Saç ekimi işlemi sonrası 1.aya yaklaşırken bazı hastalarda şok dökülme denilen ve iyileşme döneminin bir parçası olan saç dökülmesi gerçekleşir. Dökülme miktarı kişiden kişiye değişebilir ve geçici bir durumdur.

 

Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Saç ekimi işleminin başarısı açısından oldukça önemli olan ilk 1 ayda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

 

  • Saç ekimi işlemini yapan hekim tarafından verilen tavsiyelere kesinlikle uyulmalıdır.
  • İlk ay mümkün olduğunca saç ekimi bölgesine hassas davranılmalıdır. Bu noktada darbelerden korunmak oldukça önemlidir.
  • Yıkama esnasında nazik olmak ve saç derisinin hassasiyetine uygun bir şampuan kullanmak önerilir.
  • Kabuk dökümü döneminde oluşan kaşıntı durumunda mümkün olduğunca bölge kaşınmamalı, dayanılamayacak durumlarda ise parmak uçlarıyla nazikçe kaşınmalıdır.
  • Ekilen saç köklerinin tutunabilmesi için yatış pozisyonuna dikkat edilmeli, mümkün olduğunca ekim bölgesi yastığa temas ettirilmemelidir.