saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Hangi Şampuanı Kullanmalıyım?

Saç Ekiminden Sonraki Süreçte Hangi Şampuanı Kullanmalıyım?

30.11.21

Saç ekimi, son dönemlerde oldukça popüler bir tedavidir. Bu işlemle ilgili en çok merak edilenlerden birisi de operasyon sonrası yıkama işlemi, şampuan ve bakım ürünlerinin seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardır. Saç ekimi operasyonundan başarılı sonuç alınabilmesi için işlem sonrası süreç oldukça önemlidir. Bu süreçte daima hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda üzerinde durmanız gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi şampuan ve bakım ürünleri seçimidir. Saç ekimi sonrası hekim kontrolünde kullanılan ilaç ve şampuanlar işlemden maksimum sonucu alabilmek adına en az saç ekimi işlemi kadar etkilidir. Özellikle operasyon sonrası bölgenin hassasiyeti ve bölgede oluşabilecek yaralar düşünüldüğünde, doğru şampuan seçimi iyileşme sürecinin olumlu gidişatını desteklemelidir.

 

Saç ekimi sonrası kullanılabilecek şampuanlar ve bakım ürünleri bazı spesifik özellikleri taşıyor olmalıdır. Bu özellikleri listeleyecek olursak:

 

  • İlk olarak kullanacağınız şampuanların ve bakım ürünlerinin saç köklerine herhangi bir zarar vermemesi açısından yüksek oranda kimyasal içerikli olmaması kriteri önem taşır. Bu süreçte bitkisel ve doğal içerikli ürünler kullanmaya özen göstermelisiniz. İçeriğinin ekilen saçı besleyici içeriklere sahip olması ekilen saç kökünün beslenerek güçlü tutunmasına yardımcı olur. Bu nedenle saç köklerinin deriye tutunmasını desteklemek, operasyonun başarılı olması açısından önem taşır.

 

  • Kullanacağınız şampuanın derinin nem düzeyini artırıcı ve aynı zamanda seç derisini iyileştirici etkiye sahip olması gerekir. Operasyon sonrası dönemde iyileşme sürecini hızlandırmak için bu doğrultuda bir şampuan seçmeniz faydalı olacaktır.

 

 

Sıraladığımız özelliklere bakıldığında, saç ekimi sonrası hangi şampuan ve bakım ürünlerinin kullanılacağı konusunda karar verirken bu özellikler dikkate alınmalı ve uzman hekiminizin de tavsiyeleri doğrultusunda bir seçim yapıyor olmalısınız. Doğru şampuan seçimi, süreci sağlıklı ve doğru şekilde geçirmenize ve yaptırdığınız saç ekimi işleminden maksimum verimi almanıza yardımcı olacaktır.

Doğru ürünleri seçtikten sonra bu süreçte düzenli kullanımınız ve hekim tavsiyesi üzerine yıkama gerçekleştirmenizde operasyonu takiben iki haftalık süreç önem arz edecektir.