saç ekimi sonrası saç ekimi sonrası
Seyrek Saça Saç Ekimi Yapmak Riskli Midir?

Seyrek Saça Saç Ekimi Yapmak Riskli Midir?

23.11.21

Saç ekimi işlemi, birçok insanın aklında soru işareti oluşturmaktadır. Genellikle erkeklere uygulanmakla beraber, saçı dökülen kadınların da tercih ettiği tıbbi bir işlemdir. Fiziki gelişimini tamamlamış herkese saç ekimi yapılabilir. Saç ekimi yapma konusunda akıllara takılan başlıca soru, seyrek saça saç ekimi yapılıp yapılamayacağıdır. Saç ekimi yapılacak alanda, yeni saç köklerini yerleştirmek için uygun boşluk varsa, kolaylıkla saç ekimi yapılabilir. Yani sadece tamamen kel insanlara değil, seyrek saçlı kişilere de saç ekimi rahatlıkla yapılmaktadır.

Kolay ve Hızlı Saç Ekimi

Seyrek saçlı kişilere saç ekimi yapmak, tamamen kel kişilere yapmaktan çok daha kolaydır. Bunun nedeni, tamamen kel kişilerde donör kıl kökü bulmanın daha zor olmasıdır. Dolayısıyla, seyrek saçlı kişilere, var olan saç köklerinden alınarak pratik bir şekilde saç ekme işlemi yapılır.

Seyrek Saça Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Seyrek saça saç ekimi, tam olarak dökülmemiş ama seyrelmiş saçlara uygulanır. Kadınların ve erkeklerin saç ekimi işlemleri birbirinden farklıdır. Erkeklerde kafanın yan ve arka bölgelerinde saçlar dökülmeye karşı sağlamdır ve seyrek saçlı bölge için donör bölge görevini görürler. Kadınlarda, donör bölgede yeterli saç kökü bulunması, tedaviye uygun olup olmadıklarını belirler. Gerekli saç kökü kafa derisinden elde edilemezse, vücudun başka bölgelerinden de saç kökü alınabilir. Seyrek saça saç ekimi yapmak için, greftler -saç kökleri- tek tek alınmalı ve işlem yapılacak bölgeye implant edilmelidir; böylesi daha sağlıklı ve bir pratik bir yöntem olur. Yani FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği uygulanır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi ciddi bir tıbbi işlemdir. Yapan kişinin tecrübeli ve alanında başarılı olması, sağlıklı ve risksiz bir saç ekim işlemi için olmazsa olmazdır. Bu nedenle, saç ekimi işleminin, bir hastane ortamında bilgili ve iyi doktorlar tarafından yapılması gerekir. FUE ya da DHI saç ekimi, ciddiyet ve sabır gerektiren işlemlerdir. Saç köklerinin tek tek alınması ve gerekli bölgeye yerleştirilmesi, yanlış yapıldığında, bu işlem sağlıksız olur ve kötü görünür, bu durum işlem yapılan kişinin özgüvenini zedeler ve başka sağlık sorunlarına da yol açabilir. Ayrıca, başka dokulardan alınan saç köklerini, işlem yapılacak bölgeye doğru şekilde implant etmek de çok önemlidir. Bu işlemler doğru ve titizlikle yapıldığı takdirde, seyrek saça saç ekiminin bir zararı yoktur ve kolaylıkla işlem uygulanabilir.