saç dökülmesine ne iyi gelir saç dökülmesine ne iyi gelir
saç bakımı nasıl yapılır

Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Saç Bakımı

07.06.23

Sağlıklı görünen parlak saçlara sahip olmak için düzenli bakım yapmak oldukça önemlidir. Doğru ürünlerle yapılan saç bakımı, saçın kalitesini arttırırken aynı zamanda canlı görünmesini de sağlar. Bakım yaparken doğru adımları izlemek, doğal görünen sağlıklı saçların anahtarıdır. 

Saç sağlığı için doğal içerikli ürünler kullanılmalı ve en önemlisi yeme-içme alışkanlıkları iyileştirilmelidir. Saç kökten beslendiği için alınan gıdaların vitamin, mineral ve protein bakımından zengin olması gerekir. Sağlıklı saç için ne yapmalı ve bakım adımları nelerdir gibi sorulara cevap arıyorsanız detayları bu yazıdan öğrenebilirsiniz.

Sağlıklı Saçlar için Ne Yapmalı?

Sağlıklı saçlar için öncelikle beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek gerekir. Vitamin, mineral ve protein bakımından zengin gıdaları tüketmek saçın gerekli takviyeleri almasına yardımcı olur. Gerekli bileşenleri alan saç kökleri canlı, parlak ve güçlü görünür. Ayrıca zararlı alışkanlıklar, stres ve uyku düzeni de saç sağlığı üzerinden oldukça etkilidir. Vücut için yeterli uykunun alınması ve kaygıdan olabildiğince uzak durulması hayat kalitesini iyileştirirken aynı zamanda saçın sağlıklı büyümesine de yardımcı olur.

Güçlü ve sağlıklı saçlar için doğal içeriğe sahip olan ürünleri tercih etmekte fayda vardır. Doğal içerikli şampuanlar içerdiği bitki özleri sayesinde saçı temizlerken aynı zamanda saç derisinin rahatlamasını da destekler.

Saç derisine uygun şampuan tercihi yapmanın yanında doğru yıkama da bir o kadar önemlidir. Şampuanı yumuşak hareketlerle, masaj yaparak uygulamak gerekir. Masaj, kan dolaşımını hızlandırmada ve saç köklerinin beslenmesinde etkili yöntemler arasındadır. 

Rutin Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç bakımı nasıl yapılır sorusu pek çok insan tarafından sıklıkla merak edilen bir konudur.  Günlük saç bakım rutininize parabensiz şampuanları ekleyerek saçlarınızın şampuandan zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Günlük kullanıma uygun durulanan ve durulanmayan saç kremleri de günlük rutininizde yer alabilir. 

Saçlarınızı her gün ısıyla şekillendirmekten de kaçınmalısınız. Fakat saçlarınızı ısıyla şekillendirmeyi tercih ediyorsanız ısı uygulamadan önce saçlarınızı koruyacak ürünlerden yardım almalısınız. Örneğin saçlarınıza koruyucu yağlar ve ısı koruyucu sprey ürünler uygulayarak saçların ısıdan alacağı zararı minimuma indirebilirsiniz.

Günlük rutin bakımların yanı sıra haftalık maske ve serumlarla da saçınıza ihtiyacı olan terapiyi sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak yapmanız gereken işlemlerden biri de saça masaj yapmaktır. Bu işlem sayesinde saç diplerinizi rahatlatabilirsiniz. Banyo öncesi ya da sonrasında saç derisini masaj yaparak bölgedeki kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Bu işlem saçların güçlenmesi ve hızlı uzamasına destek olur. 

Saçın ihtiyacına göre deriye tonik uygulayarak saç köklerinin nefes almasını da sağlayabilirsiniz. Derinin nefes almasını sağlamasının yanında tonikler saçların daha sağlıklı uzamasını destekler.

Saç Kaç Kez Şampuanlanmalı?

Saça fazla şampuan kullanmak doğal yağ dengesini bozduğu için doğru üründe karar kılmak sağlığınız için oldukça önemlidir. Her banyoda saçların 1 defa şampuanlanması ideal kabul edilir. Saçınız fazla yağlı ise en fazla 2 kere şampuanlamanız önerilir. Gereğinden fazla kullanılan şampuan, saçı ağırlaştırabileceği gibi sebum üretim sürecini de olumsuz yönde etkiler. Sebum dengesi bozulan saç, gereğinden fazla yağlı ve kirli görünebilir.

Evde Saç Bakımı için Yapabileceğiniz Adımlar

Saç bakım rutininizi kolaylaştırması için bakım rutininizde şu adımları sırasıyla izleyebilirsiniz:

  • Saç bakım rutini yıkama sırasında başlar. Saç tipine ve ihtiyaca uygun doğal içerikli bir şampuan tercih edin ve bu şampuanı nazikçe saçlara yedirin. Şampuanın saç derisine nüfuz etmesine dikkat edin.
  • Saçlarınızı çok sıcak suyla durulamamaya özen gösterin. Saçları ılık veya soğuk su ile durulamanız saçlardaki doğal yağları koruyacağından daha canlı saçlara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Günlük kullanıma uygun saç kreminizi duşta uygulayın ve ılık ya da soğuk su ile durulayın. Bu adım özellikle elektriklenmeye, kabarmaya meyilli saçlar için oldukça önemlidir.
  • Saçlarınızı duşta, akan su altında veya kremleme esnasında tarayarak da saçların daha hızlı açılmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylece saçlarınız tarama sırasında daha az kopacak ve daha sağlıklı görünecektir.
  • Haftada bir veya iki kez saç maskesi kullanarak saçlarınızın sağlıklı görünümüne katkıda bulunabilirsiniz.
  • Yıkamadan sonra saçlarınızı kendi halinde kurumaya bırakın. Kuruma esnasında saçınızın ıslaklığını aldıktan sonra havlu kullanmaktan kaçının. İlk ıslaklığı alması için mikrofiber havlulardan yardım alabilirsiniz.
  • Saçlarınız nemliyken durulanmayan saç bakım kremleri ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
  • Saçlarınızı düzleştirici ve maşayla şekillendirmeden önce kurumasını bekleyin. Herhangi bir ısı ile şekillendirme uygulaması öncesi saçlarınızı doğal içerikli ve ısıya karşı koruyucu bir ürünle koruma altına alın. Bu noktada keratin içerikli ürünlerden yardım alabilirsiniz.