Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir? Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir?
Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir?

Saçtaki Kepeğe Ne İyi Gelir?

30.12.21

Kepek, kadın-erkek, genç-yaşlı birçok kişide görülebilen bir cilt rahatsızlığıdır. Saçın genellikle dip kısımlarında beyaz renkte pullar şeklinde kendini gösterir. Saçlı derinin hassas olmasından kaynaklanabilen bir cilt problemi olabildiği gibi bazı durumlarda hava koşullarından kaynaklanabilir. Soğuk havalarda saç kurumaya daha yatkın olduğu için kış aylarında kepek problemi daha sık görülür. Ayrıca saç derisinde kepek oluşumunu tetikleyen en önemli etkenlerden birisi de yanlış saç bakım ürünlerinin kullanılmasıdır.

Saç bakımı için kullanılan ürünler, içeriklerinden dolayı saçlı derimizde bazı sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Kepek bu sorunlardan birisidir. Basit bir sorun gibi görünse de önüne geçilmediğinde saç derisinde kızarıklık, kaşıntı ve dökülme gibi sorunlara yol açarak saç köklerini zayıflatır ve saç dökülmelerine de yol açabilir. Kepek, hem fiziksel görünüm açısından rahatsız edici olması hem de saç sağlığını tehdit etmesi sebebiyle önüne geçilmesi gereken bir sorundur.

 

Kepeği Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Her iki insandan birinin saç derisinde meydana gelebilecek olan kepek probleminin önüne geçebilmek için bazı yöntemleri sizin için derledik.

 

  • İlk olarak, kendi saç tipinizi belirleyerek kepek karşıtı özellikli bir kepek şampuanı seçmelisiniz. Bu seçimi yaparken saç tipinize uygunluğunun yanı sıra, şampuanın içeriğine de dikkat ediyor olmalısınız. Özellikle içeriğinde kükürt bulunan şampuanlar kepekle mücadelede etkili olacaktır. Bu noktada temiz içerikli, saç derisinin hassasiyetine uygun bitkisel şampuanlar tercih edebilirsiniz. Uygun ürünü seçtikten sonra saçları düzenli olarak, saç derinize masaj yaparak yıkamalısınız. Bu hem saç derinizi rahatlatacak hem de kepekten arınmasına yardımcı olacaktır.
  • Saç deriniz kaşınsa da kaşımamaya çalışmalısınız. Saç derisini kaşımak, deride pul pul dökülmelere sebep olarak kepekli görünümü artırabilir. Duş sırasında kullandığınız kepek için şampuan ile saç derinize masaj yaparak kaşıntıyı gidermeye çalışmak faydalı olacaktır. Nazikçe saçlarınızı taramak da hem kaşımanızı engelleyecek hem de saç derinizi rahatlatacaktır.
  • Beslenme düzeninizi değiştirebilirsiniz. Çoğunlukla karbonhidrat ağırlıklı beslenmek kepek oluşumunu tetikleyebilir. Kepeğe yatkın saç derisine sahipseniz karbonhidratlı yiyecekleri azaltabilirsiniz.

 

Doğru ürünler ve yöntemler kullanarak kepeğin önüne geçebilirsiniz. Genellikle doğru saç bakım ürünleriyle aşılabilen kepek sorunu, her şeye rağmen saç derinizde bir problem olmaya devam ediyorsa bir dermatologla görüşmek faydalı olacaktır.