En Basit Tanımıyla: Saç Ekimi Nedir? En Basit Tanımıyla: Saç Ekimi Nedir?
En Basit Tanımıyla: Saç Ekimi Nedir?

En Basit Tanımıyla: Saç Ekimi Nedir?

19.08.22

 

Son zamanlarda çeşitli nedenlerden dolayı kalıcı olarak saç kaybı yaşayan kişiler sıklıkla saç ekimi yöntemini tercih ettiği için popülaritesi oldukça arttırmıştır. ‘’Saç ekimi nedir?’’ sorusu, en basit haliyle sağlıklı saç köklerinin belirlenen teknikle toplanarak, saç dökülmesinin gerçekleştiği bölgeye ekilmesi olarak yanıtlanabilir.

Saç ekimi işlemi yapılmadan önce, hastaya saç analizi yapılarak uygun yönteme karar verilir ve tedavi planı hazırlanır. Saç ekimi kişiye özel bir tedavidir ve etkili bir sonuç alınması için doğru planlama önem taşır.

Saç ekiminin nasıl ve kimlere uygulandığı, bu tedaviyi düşünen kişiler tarafından en çok merak edilen sorular arasındadır.

 

Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

 

Saç ekiminde kişiye özel tedavi planlandıktan sonra, hastanın saç açıklığına göre ne kadar saç kökünün ekileceği belirlenir. Genellikle donör olarak seçilen ense bölgesindeki sağlıklı saç kökleri alınarak saç açıklığı olan bölgelere belirli açılarla ekilir. Saç ekimi, hastanın saç açıklığına göre tek veya birkaç seansta yapılabilir. Saç ekimi tedavisinde lokal anestezi sayesinde hastanın işlem sırasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmesi engellenir. Operasyon sonrasında iyileşme süreci ile ilgili hasta bilgilendirilir ve düzenli kontroller yapılır.

 

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

 

Saç ekiminden etkili bir sonuç alınabilmesi için, hastanın saç dökülme sürecinin tamamlanmış olması gerekir. Bu nedenle saç ekimi öncesi gerekli analizler yapılarak hastanın tedaviye uygun olup olmadığına karar verilir. Saç dökülmesi süreci tamamlanmış ve yeterli miktarda donör bölgesi bulunan kişiler, saç ekimi tedavisi için uygun kabul edilir. Saç ekimi, genellikle erkek hastaların tercih ettiği bir tedavi olsa da ihtiyaca göre kadın hastalara da saç ekimi tedavisi uygulanabilir.

Saç ekimi yaptırabilmek için bu kriterlerin yanı sıra hastanın yeterli fiziki gelişimini tamamlamış olması ve tedaviye engel olabilecek fizyolojik herhangi bir rahatsızlığının bulunmaması da önemlidir.

Saç ekimi için uygun koşullar ve güvenilir klinik şartları sağlandığında, tedaviden etkili bir sonuç almak mümkündür. Saç ekimi öncesi ve sonrası süreçlerde dikkat edilmesi gereken noktalar doktor ile görülüp bu noktalara özen gösterilmesi tavsiye edilir.