Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Kadar Sürer? Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Kadar Sürer?
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Kadar Sürer?

27.01.22

Saç ekimi, kalıcı saç kaybına kalıcı bir çözüm sunan ve son zamanlarda oldukça popüler olan bir tedavi yöntemidir. Bu kadar popüler oluşu da işlem ve sonrasıyla ilgili akıllarda bazı soru işaretleri oluşturmuştur. Saç ekimi ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri de operasyon sonrası, ekim yapılan bölgedeki kaşıntı durumudur. Saç ekimi işlemi sonrasında hastaları rahatsız etmeyecek derecede oluşan kaşıntı son derece normal karşılanmaktadır. Saç ekimi sonrasında kaşıntı yaklaşık 3 ay boyunca devam edebilir, bu süre kişiden kişiye göre değişebilir.

 

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

 

Saç ekimi işlemi, donör bölge belirlenerek oradan alınan saç köklerinin, saçsız bölgeye ekilmesi işlemidir. Operasyonda kafa derisinde küçük kesikler açıldığından, sonrasında kaşıntı oluşması her hastada beklenen bir yan etkidir. Birçok kişi saç ekimi sonrası kaşıntı sorunu yaşamaktadır. İlk 14 gün daha şiddetli bir kaşıntıyla karşı karşıya kalınabilir. Bu noktada yapılması gereken kesinlikle kaşımamaya çalışmaktır. Çünkü işlem sonrası ilk 20 gün, ekilen saç köklerinin tutunabilmesi için oldukça kritik ve hassas bir süreçtir. Kaşırken istemeden ekilen köklerin yerinden çıkmasına neden olunabilir. Dayanılmaz derecede bir kaşıntı olması durumunda ise kesinlikle tırnak sürmeden nazikçe parmak uçlarıyla kaşınabilir ancak mecbur kalmadıkça bunun da yapılmaması önerilir.

 

2 haftalık süreden sonra, kaşıntı gittikçe azalır ancak hafif olarak ara ara kaşıntılar devam edebilmektedir. Saç ekimi sonrası süreçte, iyileşme ve sonrasında saçların çıkışı yaklaşık olarak 3 ay sürmektedir ve bu süre boyunca şiddeti az kaşıntılar meydana gelebilir.

 

Kaşıntıyı Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır?

 

Saç ekimi sonrasında kaşıntıyı en aza indirebilmek ve geçirebilmek adına bazı uygulamalar yapılabilir.

  • Saç ekimi bölgesi oldukça hassas olduğundan, her temas o bölgenin kaşınmasına neden olabilir. Bu nedenle olabildiğince o bölgeyle temastan kaçınılmalıdır.
  • Güneş ışığının doğrudan saç ekilen bölgeye temas etmesini engellemek adına mümkün olduğunca güneş ışığından kaçınılmalıdır.
  • Tozlu, nemli ve aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalıdır.
  • Düzenli olarak saçları yıkamak, bölgeyi rahatlatacağından kaşıntıyı da azaltabilir. Yıkama yapılacak şampuanın içeriğine de dikkat edilmelidir. Kimyasal